Zalety jazdy na rowerze

Sport    
ocena

Sport to zdrowie i temu nie zaprzeczy chyba nikt. Jego uprawianie zalecane jest niemal każdemu, bez względu na wiek, tryb życia i stan zdrowia. Bardzo dobym sposobem na sport w naszym życiu jest jazda na rowerze.

Zalety jazdy na rowerze

photoxpress.com

W niektórych przypadkach zwiększona aktywność fizyczna jest nawet wskazana do walki z różnego rodzaju dolegliwościami organizmu. Do najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych w czasie trwania niemal wszystkich pór roku z wyłączeniem zimy, należy bieganie, pływanie, jazda na rowerze i gry zespołowe, takie jak siatkówka, koszykówka i piłka nożna. Każda z tych dyscyplin ma inny wpływ na nasze zdrowie, w niektórych przypadkach jest wskazana, inni muszą z pewnych zrezygnować. Jednak bez wątpienia nie można bagatelizować ich dobroczynnego wpływy na nasz organizm, a właśnie w taki sposób działa na nas jazda na rowerze, na której się skupimy i zastanowimy jakie korzyści może przynieść.

Niezaprzeczalną zaletą jazdy na rowerze jest możliwość stracenia w czasie tej przyjemnej formy spędzania wolnego czasu zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie wspaniałych mięśni, wzmocnienie oraz dotlenienie całego organizmu. Godzinne umiarkowane pedałowanie pozwala na spalenie takiej ilości kalorii, ile stracilibyśmy przykładowo w czasie intensywnego biegania. Różnica polega jednak na tym, że jazda na rowerze jest zdecydowanie bezpieczniejsza, można ją z powodzeniem i bez obaw polecić każdemu, bez względu na wiek czy stan zdrowia, ponieważ jest sportem stosunkowo mało obciążającym organizm. Ponadto pozwala nawet w czasie krótkiej przejażdżki pobudzić do pracy praktycznie wszystkie mięśnie, ze szczególnym uwzględnieniem, ze względu na specyfikę tego sportu, mięśni pośladkowych, czworogłowych uda, brzuchatych łydki, mięśni przykręgosłupowych, brzucha, obręczy barkowej i kończyn górnych, a więc całej gamy odpowiedzialnej za sprawność ruchową człowieka.

Poza tym jazda na rowerze jest również doskonałym sposobem na spędzenie czasu w miłym towarzystwie na świeżym powietrzu. A ze względu na fakt, że wiele ścieżek czy tras rowerowych jest wytyczona lasami, parkami, czy łąkami daleko poza miastami, zgiełkiem samochodów i niezdrowymi spalinami, tak spędzony czas rzeczywiście posiada zbawienny wpływ na nasz organizm. Jazda na rowerze poprawia bowiem funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia, podnosi i utrzymuje kondycję fizyczną, poprawia samopoczucie i pozwala do tego stopnia dotlenić organizm, że nabieramy energii do życia i chęci do pracy.

W konsekwencji, a może dzięki częstej jeździe na rowerze, można również zacieśniać więzi międzyludzkie. Nic nie łączy przecież tak jak wspólne zainteresowania, a szczególnie sport. Wspólna wyprawa w mniej lub bardziej znane miejsca, poznawanie nowych zakątków, nawet we własnym mieście lub jego okolicach, to doskonała okazja do zawierania nowych przyjaźni oraz odkrywania ciekawych i wartych poznania miejsc.

Jeździcie na rowerze? Uprawiacie kolarstwo zawodowo czy bardziej hobbystycznie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =