Zasady gry w badmintona

Sport    
ocena

Do gry w badmintona, zwanego również kometką, potrzebna nam będzie rakietka, lotka, siatka i oczywiście przeciwnik. Znajomość zasad również nie powinna być raczej wiedzą zbędną, zwłaszcza jeśli nasz mecz nie sprowadza się do rekreacyjnego przebijania lotki przez płot.

Zasady gry w badmintona

photoxpress.com

Boisko do gry
Wcale nie musimy grać w specjalnie do tego przystosowanej hali, by rywalizacja odbywała się zgodnie z ogólnie przyjętym zasadami. Sami możemy sobie narysować linie, by boisko miało wymiary 13,4 m na 6,1 m. Na jego środku lokujemy siatkę o wymiarach 76 cm x 6,1 m. Mocujemy ją na dwóch słupkach na wysokości 1,55 m.

badminton

Fot. photoxpress.com

Ogólne zasady gry
Serwujący ustawia się po przekątnej do odbierającego. Przy zerowym albo parzystym dorobku punktowym zawsze jest to strona prawa. Przy wykonywaniu serwu nie można oderwać stóp od podłoża, niezgodne z przepisami jest także zagrywanie „sposobem górnym”. Trzon rakiety w trakcie serwu musi być skierowany w dół, a lotka trzymana w dłoni nie wyżej niż na wysokość talii – uderzenie następuje od dołu. W trakcie zagrywki, jaki i późniejszych uderzeń, lotka może bez konsekwencji dotknąć taśmy. Niepoprawnie wykonana zagrywka (lotka ląduje w siatce bądź na aucie) nie kończy się stratą punktu, a jedynie przejściem prawa serwu na przeciwnika. Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy nie przebije lotki przez siatkę poprawnie – powinniśmy się zatem starać swoimi uderzeniami maksymalnie utrudnić mu tę sztukę. Jeśli nam się uda – zdobywamy punkt.

W badmintona można grać również w cztery osoby. W tym przypadku serw otwierający seta oraz ten wykonywany po zmianie drużyny serwującej, odbywa się z prawej strony boiska. Zagrywkę odebrać może tylko zawodnik stojący po przeciwległej stronie, później lotka odbijana jest przez tego zawodnika danej drużyny, który ma do niej bliżej, dla którego return będzie łatwiejszy etc. Zepsuta zagrywka nie oznacza automatycznej straty punktu. Serw jest powtarzany przez drugiego zawodnika tej samej drużyny, tyle że z drugiej strony boiska. Jeśli i on się pomyli, prawo serwu przechodzi na drugą drużynę, nadal jednak bez straty punktu. Po zdobyciu punktu przez którąś z drużyn (jeśli przeciwnicy nie wykonają poprawnego odbicia) serwuje nadal ten sam zawodnik, zmienia jednak pole serwu.

Punktacja
W badmintonie punkty zdobywamy tylko przy swoim serwie. Gra toczy się, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, do 10 albo do 15 punktów. Obowiązuje zasada dwupunktowej przewagi. Mecz zwyczajowo składa się z dwóch setów, ale jeśli mamy ochotę na więcej, możemy ustalić ich większą ilość przez rozpoczęciem pojedynku.

Kiedy ostatnio graliście w ping-ponga? Jak sobie radziliście?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =