Żeglarstwo - rodzaje, zasady

Sport    
ocena

Żeglarstwo rozumieć możemy zarówno jako dyscyplinę sportów wodnych, ale też formę turystyki i rekreacji. Polega ono na pływaniu po akwenach śródlądowych, morzach i oceanach na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru poprzez wykorzystanie żagla. Istnieją także odmiany sportu, do których uprawiania nie jest nam potrzebna woda. O rodzajach żeglarstwa i zasadach rozgrywania zawodów w dyscyplinie dowiemy się poniżej.

Żeglarstwo - rodzaje, zasady

sxc.hu

Rodzaje żeglarstwa

Do najpopularniejszych odmian wodnych żeglarstwa należy pływanie na żaglówkach, jachtach i żaglowcach. Do tej grupy sportów zaliczymy również windsurfing (pływanie na desce z przyczepionym do niej żaglem) oraz kiteboarding (do deski przymocowany jest specjalny rodzaj latawca). Do żeglarstwa zaliczymy również rekreacyjne i sportowe pływanie na jachtach (jachting).

Akwen wodny nie jest jednak niezbędny do uprawiania żeglarstwa. A przynajmniej nie tylko jego stan ciekły. Istnieje odmiana żeglarstwa praktykowanego na zamarzniętych akwenach – żeglarstwo lodowe (w tym przypadku pływamy na bojerach). Można spotkać się również z lądową odmianą żeglarstwa, gdzie poruszanie się opiera się na różnych eksperymentalnych pojazdów kołowych napędzanych żaglami, które ogólnie nazywa się żaglowozami.

żeglarstwoFot. sxc.hu

Zasady żeglarstwa sportowego

Zawody żeglarskie określamy mianem regat. Może być to pojedynczy wyścig, ale częściej można spotkać się z rywalizacją wieloetapową, w których ostateczna punktacja jest przyznawana według ustalanych reguł, biorąc pod uwagę wynik każdego etapu. O wyniku końcowym może decydować kolejność przekraczania mety, na większości zawodów stosuje się jednak system przeliczeniowy, w którym bierze się pod uwagę szereg zasad uwzględniających parametry jachtów, żaglówek czy żaglowców, które pozwalają na wyznaczenie wyników w sposób najbardziej z możliwych.

Zawody mogą być organizowane na zasadzie meczu – wówczas pod nadzorem sędziów rywalizują ze sobą dwie jednostki, kiedy na trasie wyścigu ustawia się kilka lub kilkanaście zespołów złożonych z co najmniej dwóch jednostek mamy do czynienia z regatami zespołowymi. Floty z kolei to grupy jednostek pływających.

Wreszcie może wyróżnić podział zawodów ze względu na miejsce ich rozgrywania. Może być to wyścig po trasie przybrzeżnej wyznaczonej przez boje, które łódź powinna okrążyć w określonej kolejności i kierunku. Wyścigi morskie odbywają się po trasie wyznaczonej przez znaki nawigacyjne lub wyspy. Dla najodważniejszych i najbardziej wytrwałych żeglarzy organizowane są regaty na oceanie, a nawet wyścigi dookoła globu.

Podoba Wam się żeglarstwo? Dlaczego? A może sami żeglujecie? Dajcie znać!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =