Gry i zabawy sylwestrowe dla dzieci

Święta    
ocena

Kiedy już nasze pociechy zrozumieją zwyczaj zabawy sylwestrowej, same zechcą w niej uczestniczyć. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zabierać je na huczne bale. Warto przygotować ich własną zabawę, tak aby poczuły się ważne i choć trochę „dorosłe”.

Gry i zabawy sylwestrowe dla dzieci

fot. Anita Szot

Świętowanie zakończenia starego i powitania Nowego Roku to domena dorosłych. Wizyty u fryzjera, strojenie się, mocniejszy niż co dzień, makijaż, a w około cekiny i świecidełka, przygotowane specjalnie na tą jedną noc – to wszystko budzi w najmłodszych pytania i zaciekawienie.

Rodzicom, którzy planują zabawę sylwestrową w domu, polecamy zaproszenie znajomych, którzy przybędą z dziećmi. Idealnie byłoby, gdyby młodsi uczestnicy zabawy byli w takim samym lub podobnym wieku. Aby zabawa sylwestrowa była szampańska nie tylko dla dorosłych, trzeba wcześniej zaplanować zabawy i menu dla dzieci. Koniecznie zaopatrzcie się w bezalkoholowy szampan i słodkie przekąski. Apetycznie będzie wyglądać misa z ułożonymi na niej, różnokolorowymi kawałkami owoców, np. kiwi, mandarynki, banany, jabłka czy winogrona. Jeśli macie wystarczająco dużo miejsca w pokoju, warto ustawić specjalny stolik tylko dla najmłodszych.

Dla dzieci najważniejsza jest zabawa, zatem wcześniej zastanówcie się, jakie atrakcje im zaproponować. Przygotujcie się też na to, że uczestnicy zabaw mogą stać się senni i potrzebne będzie dodatkowe miejsce do spania. Jeśli zdecydujecie się na zabawę przebierańców, poinformujcie o tym znajomych, tak aby każde dziecko było przygotowane.

Przygotowywanie sylwestrowego wystroju wnętrza będzie pierwszą atrakcją wieczoru. Wystarczy, że rozdacie najmłodszym gazety, papiery kolorowe, a oni za pomocą dziurkacza wykonają konfetti, które później rozsypią z wielką radością i zaangażowaniem. Pozostałe elementy dekoracji także można powierzyć dzieciom. Niech rozwieszą girlandy z papieru kolorowego i przyozdobią balony.

Teraz czas na przebieranki. Do zabawy włączamy wszystkich obecnych. Dzieci po kolei przebierają się we wcześniej przygotowane kostiumy. Wychodzą przed widownię, pojedynczo, a zgromadzeni goście muszą odgadnąć, w kogo wcieliło się dziecko.

Kolejną atrakcją będzie konkurs rysunkowy. Każdy z uczestników ma za zadanie narysować postać, za którą przebrało się dziecko siedzące obok. Nagrodami dla wszystkich mogą być lizaki.

Aby ożywić atmosferę, zachęcamy do zabawy w sałatkę owocową”. Dzieci siadają w kole, a osoba dorosła przydziela każdemu dany owoc. Ważne, aby były przynajmniej dwa takie same owoce, np. jeśli w zabawie bierze udział czworo dzieci, przydzielamy tylko jabłka i banany. Na hasło prowadzącego, dane owoce jak najszybciej zamieniają się miejscami. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie. Nagrodą będzie przekąska owocowa.

Oczywiście czas zabawy sylwestrowej to także tańce przy muzyce. Można wcześniej przygotować ulubione hity najmłodszych, tak by się  nie wstydziły i chętnie pląsały na pokojowym parkiecie.
Pamiętajmy, by nie zajmować im całego czasu tej nocy. Zabawy dowolne są dzieciom bardzo potrzebne, a niecodzienne przebrania z pewnością pobudzą ich wyobraźnię i zainspirują do interesującej zabawy.

A Wy czym zajmujecie dzieci w Sylwestra? Możecie polecić zabawy i gry, które dobrze się sprawdzają w takiej sytuacji?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =