Jak czyścić nagrobek granitowy?

Święta    
ocena

Niebawem Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, są to dni kiedy szczególnie czcimy pamięć zmarłych. Musimy również odpowiednio zadbać o groby naszych bliskich. Jednym z surowców najczęściej wykorzystywanych do produkcji pomników jest granit. To najsilniejszy na świecie kamień, który najdłużej zachowuje swój wygląd. Jednakże bardzo łatwo ulega poplamieniu. Należy więc zastosować odpowiednią pielęgnację, tak aby granit na długo zachował swój świeży i piękny wygląd.

Jak czyścić nagrobek granitowy?

photoxpress.com

Będzie potrzebne:

woda destylowana
butelka ze spryskiwaczem (możemy użyć takiej po płynie do czyszczenia okien)
szczotki
skrobaczka plastikowa
pumeks
ocet
rękawiczki ochronne

Na początek  namoczmy pomnik wodą destylowaną (za pomocą butelki ze spryskiwaczem). Zamiast wody destylowanej możemy użyć wody z octem (stary sprawdzony sposób babci). Następnie za pomocą skrobaczki usuwamy przytwierdzony do płyty brud. Możemy również posłużyć się szczoteczką. Teraz dokładnie spłuczmy pomnik czystą wodą. W razie konieczności możemy pomóc sobie pumeksem, pamiętajmy jednak, aby wykonywać tę czynność bardzo ostrożnie, ponieważ możemy porysować płytę pomnika.

Kamień musi być cały czas namoczony, spryskujmy go zatem co jakiś czas czystą wodą z octem. Jeżeli mamy dostęp po karhera, zdecydowanie ułatwi nam to pracę. Woda pod ciśnieniem doskonale usuwa wszystkie zaschnięte zabrudzenia.

Jeżeli będziemy chcieli użyć specjalnych środków czyszczących , nie zapomnijmy o założeniu rękawiczek ochronnych. Wybierając odpowiedni detergent, zwróćmy uwagę, aby były one niejonowe. Kwasowość tych środków nie niszczy powierzchni kamienia.

Jeżeli na pomniku pojawił się mech, zastosujmy specjalne środki do jego usunięcia (można je nabyć w sklepach ogrodniczych). Spryskujemy pomnik, pozostawiamy na kilka godzin, a następnie spłukujemy wodą. Odradzam stosowanie mleczek czyszczących. Pozostawiają one na pomniku ciężkie do usunięcia smugi.

Po zakończeniu prac, za pomocą ściereczki zbierzmy resztki wody i wypolerujmy pomnik. Polerujemy za pomocą specjalnych past do granitu (do zakupienia w kioskach osiedlowych oraz hipermarketach).

Macie inne sprawdzone sposoby na czyszczenie grobów? Co robicie?

OCENA
2.30
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =