Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

Święta    
ocena

Święto Niepodległości przypadające 11 listopada dopiero w 1937 roku zostało ustanowione świętem narodowym. Jego obchody zostały zaprzestane w czasie okupacji hitlerowskiej, nie świętowano go także kiedy Polska była pod panowaniem komunistycznych władz. Dopiero na mocy ustawy z 1989 roku, podczas obrad Okrągłego Stołu, przywrócono uroczystości związane z upamiętnieniem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

sxc.hu

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę właśnie 11 listopada jest dość arbitralną datą, ponieważ proces ten przebiegał stopniowo już od początkowych dni listopada 1918 roku. 11 listopada natomiast Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, który został mianowany Naczelnikiem Państwa. Zaczęła tworzyć się Druga Rzeczpospolita. W tym samym dniu miało miejsce przełomowe dla I wojny światowej wydarzenie – kapitulacja Niemiec.

Od 1989 roku Narodowe Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy. Uroczystości obchodzone są w całym kraju, jednak główne mają miejsce w stolicy na placu Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Święto NiepodległościFot. sxc.hu

Obchodzenie rocznicy rozpoczyna uroczysta msza święta w katedrze lub bazylice, następnie pochód sztandarowy w towarzystwie wojska i władz lokalnych udaje się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostają złożone kwiaty. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” następuje wciągniecie narodowej flagi i salwy honorowe. Głos zabierają przedstawiciele samorządu terytorialnego przypominający w swoich przemówieniach historyczny kontekst i znaczenie odzyskania niepodległości na przyszłe losy naszego kraju.

Niezwykle ważne jest, żeby rodzice zabierali swoje dzieci na obchody Święta Niepodległości i powiadali im o polityczno-historycznej przeszłości Polski. Nie sprowadzajmy tego wolnego dnia jedynie do okazji poleżenia przed telewizorem, a jeśli taka forma odpoczynku nam odpowiada, nie przełączajmy wyjątkowo tego dnia relacji z rocznicy na jakiś program rozrywkowy.

Po rodzinnym obiedzie możemy udać się na rodzinny spacer, odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza, porozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego kraju.

UWAGA!

Innym pomysłem jest obejrzenie filmu przybliżającego sylwetkę Piłsudskiego – „Marszałek Piłsudski” w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Można także odwiedzić muzeum, w którym odkryjemy ślady tamtejszych wydarzeń lub wybrać się na koncert zorganizowany z okazji Święta Niepodległości.

Jak w Waszych domach obchodzi się Święto Niepodległości? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =