Jak obchodzimy tłusty czwartek?

Święta    
ocena

Jak wiadomo, w tłusty czwartek wszelkie postanowienia o niepodjadaniu słodyczy, skrupulatne liczenie kalorii i wszelki diety, które stosujesz przez okrągły roczek, schodzą na drugi plan. Pączek staje się Twoim śniadaniem, obiadem i kolacją. Nie ma zmiłuj.

Jak obchodzimy tłusty czwartek?

photoxpress.com

Zapusty rozpoczynają ostatni tydzień karnawału. Jego data jest ruchoma i zależy od daty Świąt Wielkanocnych. Na stołach królują wtedy pączki i faworki. Istnieją przesądy mówiące o tym, że jeśli w tłusty czwartek nie zjemy przynajmniej jednego pączka, nasze dalsze życie nie będzie pomyślne.

Gdziekolwiek zawitamy tego dnia, wszędzie najprawdopodobniej zostaniemy poczęstowani pączkiem. Pączek wchodzi wtedy do wszystkich miejsc pracy, szkół i domów. Jednak świętowanie w tym dniu nie musi ograniczać się wyłącznie do łasuchowania.

Tłusty czwartek nazywany jest także combrem i nawiązuje do średniowiecznej zabawy zapustnej, podczas której kobiety „polowały na mężczyzn”. W tradycji zapisał się szczególnie krakowski babski comber, urządzany od XVII wieku przez krakowskie handlarki. Zabawę rozpoczynał pochód kobiet niosących słomianą kukłę przypominającą mężczyznę. Kawalerzy wiązani byli powrozami, przyczepiano także do nich drewniany klocek. Ostatecznie „łowy” przeradzały się w imprezę, która trwała z reguły do samej Środy Popielcowej.

Korzystając z powyższej zabawy, w nieco uwspółcześnionej formie można przenieść ją do naszych czasów. Koleżanki mogą umówić się w klubie lub spotkać w mieszkaniu, pałaszować pączki i dopieszczać oczy na muskularnym ciałem np. wynajętego tancerza.

W tym dniu można zorganizować również imprezę, podczas której każdy gość przywdzieje kapelusz w kształcie lukrowanego pączka albo wybrać się do teatru albo czy do opery. W antrakcie, rzecz jasna, zostaniesz poczęstowany pączkiem z różą lub czekoladą, do wyboru.

Można się także zbuntować i w Tłusty Czwartek wyjątkowo nie opychać się pączkami. Żeby nie rezygnować jednak ze słodkości, można zorganizować domówkę, na której królować będą alternatywne kremówki, ptysie, czy w-zetki. Można także zorganizować imprezę tematyczną... przebierając się za słodycze! Gospodarz oczywiście powinien wcielić się w rolę słodkiego pączusia.

Alternatywą jest zaproszenie znajomych po ciężkim dniu pracy czy nauki na małą ucztę, a w każdym pączku zapiec (niczym w chińskich ciasteczkach) wróżbę.

Jak Wy świętujecie tłusty czwartek? Ograniczacie się tylko do jedzenia pączków? A może znacie jakieś ciekawe tradycje? Podzielcie się nimi z nami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =