Jak rozmawiać z dzieckiem o św. Mikołaju?

Święta    
ocena

Każdy rodzic wie, że przychodzi taki moment, kiedy to dziecko zaczyna zadawać dociekliwe pytania, wprawiając dorosłych w zażenowanie. Jednym z takich kłopotliwych tematów jest kwestia św. Mikołaja i jego tajemniczych wizyt w noc z 5/6 grudnia.

Jak rozmawiać z dzieckiem o św. Mikołaju?

fot. Anita Szot

Ta doskonale znana wszystkim dzieciom postać, stała się symbolem nadchodzących świąt. Inspiracją dla powstania legendy mikołajkowej była postać biskupa Mikołaja z terenów dzisiejszej Turcji, który rozdał swój znaczny majątek ubogim. Zwyczaj obdarowywania najbliższych niespodziankami został wzbogacony opowieściami o baśniowym Mikołaju, przynoszącym grzecznym dzieciom worki z prezentami. Najmłodsi wierzą głęboko w istnienie tej bajkowej postaci i dlatego też obalenie mitu św. Mikołaja powinniśmy przeprowadzić w odpowiednim czasie.

Musimy pamiętać, iż nie ma sprawdzonej recepty na „bezbolesne” wyjawienie maluchowi prawdy. Rodzic najlepiej zna swoje dziecko, jego wrażliwość i typ osobowości, dlatego też powinien polegać przede wszystkim na swojej intuicji. Jednakże można zastosować się do pewnych sprawdzonych wskazówek, które powinny pomóc obu stronom.

Najważniejsze jest to, aby rozmawiać z dzieckiem na każdy temat. Rozmowa to nie monolog, warto o tym pamiętać i nauczyć się słuchać tego, co ma do powiedzenia nasza pociecha. Często są to rzeczy „z kosmosu”, ale dając dziecku naszą uwagę, dajemy mu poczucie poszanowania i własnej wartości.

Wiek przedszkolny to czas, kiedy pojawiają się pierwsze pytania, jednak nie są one na tyle kłopotliwe, aby obalać mit Mikołaja. Problemy pojawiają się w wieku szkolnym, dlatego też dzieciom starszym, warto opowiedzieć historię o biskupie Mikołaju, która jest na tyle interesująca, że zaciekawi niejednego ucznia.

Przedstaw losy młodzieńca, który od najmłodszych lat wyróżniał się miłosierdziem i hojnością. Odziedziczony po rodzicach wielki majątek rozdał biednym. Po opowieści koniecznie przedyskutuj jej treść zadając pytania wymagające samodzielnego myślenia dziecka, np. Czy uważasz, że Mikołaj postąpił dobrze, rozdając majątek, który dostał od ojca? Zapytaj syna lub córkę, czy słyszała o tej postaci. Jeśli nie, wyjaśnij, że to właśnie na pamiątkę uczczenia biskupa Mikołaja, utrwalił się zwyczaj robienia dzieciom niespodzianek.

Dziecko może czuć się zawiedzione, a nawet złe – przypomnij wtedy, że św. Mikołaj naprawdę istniał, a rodzice, pamiętając o jego wielkim dziele, wypełniają jego przesłanie. Część dzieci przyjmie te wiadomości ze zrozumieniem, może się nawet zdarzyć, że będą zadowolone i dumne z tego, iż poznali „dorosłą” tajemnicę, jednak inne poczują się oszukane. Postaraj się załagodzić sytuację i wyjaśnić dziecku, jak ważna dla świąt Bożego Narodzenia jest misja, której inspiracją był biskup Mikołaj z Miry. Zapewnij, że pomimo tego, iż to rodzice robią prezenty, wzorują się oni na szlachetnych czynach świętego Mikołaja, symbolu świątecznej hojności i obdarowywania, którego Kościół prawosławny i katolicki wniósł na piedestał najbardziej zasłużonych.

UWAGA!

Wytłumacz dziecku, że dopóki świąteczny duch zamieszkuje serca, tych którzy kochają i pragną dawać, dopóty św. Mikołaj będzie żyć w każdym z nas.

Jakie są Wasze wspomnienia związane ze świętym Mikołajem? Jak długo w niego wierzyliście?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =