Jak usunąć wosk z granitowego nagrobka?

Święta    
ocena

Granit jest jednym z najpopularniejszych kamieni nagrobkowych. Warto więc wiedzieć jak odpowiednio o niego zadbać. Sprawdź jak usunąć wosk z granitu

Jak usunąć wosk z granitowego nagrobka?

photoxpress.com

Głównym problemem z granitowymi nagrobkami są pozostające na nim plamy z wosku. Ponieważ kamień wchłania zawartą w wosku woskowinę, trudno jest usunąć powstałe tłuste zabrudzenia.

Aby efektywnie zadbać o granit, należy po pierwsze zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły:

Będzie potrzebne:

rękawice gumowe 
plastikową skrobaczkę
chlorek metylenu
szczotkę
sok z cytryny
ściereczkę.

Chlorek metylu możemy zakupić w aptece lub sklepach z artykułami domowymi.

UWAGA!

Preparaty chemiczne posiadają w swoim składzie silnie toksyczne dla skóry substancje, które mogą powodować alergie lub powstawianie ran. Pamiętajmy, aby założyć rękawiczki ochronne!

Kiedy jesteśmy już odpowiednio przygotowani przystępujemy do dzieła. Najpierw, bardzo delikatnie usuwamy wosk skrobaczką (można również posłużyć się tekturką lub nożykiem). Musimy to robić bardzo ostrożnie, tak żeby nie porysować granitu (rysy na granicie szpecą kamień i bardzo trudno się je usuwa, ponadto mogą spowodować pękanie płyty). Następnie wylewamy niewielką ilość chlorku metylenu na woskową plamę. Pamiętajmy, aby robić to w rękawiczkach i uważać, by chlorek nie miał kontaktu z naszą skórą, zwróćmy również uwagę, aby dzieci nie miały do niego dostępu  (jest to substancja silnie żrąca). Pozostawiamy chlorek na kilka minut, następnie za pomocą szczotki czyścimy zabrudzone miejsca przecierając je suchą ściereczką.

Teraz czas na cytrynę: sok nakładamy na wszystkie plamy znajdujące się na granitowej płycie  (nie tylko te powstałe przy udziale wosku), pozostawiamy na kilka minut i przecieramy ściereczką do sucha. Po takim zabiegu płyta jest jak nowa.

Możemy również posłużyć się specjalnie przygotowanymi - do czyszczenia wosku i innych zabrudzeń - preparatami (m.in. Akemi, Starwax). Wówczas odpowiednio rozcieńczamy preparat z ciepłą wodą i za pomocą gąbki lub szczotki usuwamy wosk.

Macie inne sprawdzone sposoby na pozbycie się wosku z nagrobka? Jak go usuwacie?

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =