Jak zorganizować Dzień Ziemi?

Święta    
ocena

Podczas Dnia Ziemi obchodzonego w Polsce 22 kwietnia odbywają się liczne imprezy, głównie plenerowe, których celem jest promowanie społecznych postaw ekologicznym. W dobie skażenia środowiska sens tego święta jest jak najbardziej uzasadniony.

Jak zorganizować Dzień Ziemi?

sxc.hu

Polski Dzień Ziemi zainicjował w 1990 roku poseł Jan Rzymełka. Celem tej akcji jest szerzenie edukacji ekologicznej, dzięki której młodzież i całe społeczeństwo uświadomią sobie wagę dbania o środowisko naturalne.

Dzień Ziemi często organizowany jest w postaci masowej imprezy plenerowej, podczas której prowadzone są liczne akcje proekologiczne. Jednym z pojawiających się stoisk jest tzw. Stół Darów Ziemi, na którym pojawiają się liczne produkty regionalne i lokalne, które następnie degustowane są przez przybyłych. W czasie tego wydarzenia przeprowadzana jest także zbiórka zużytych baterii, aluminiowych puszek czy butelek PET. Obowiązkowo tworzona jest też strefa recyklingu. Każdy przyniesiony sprzęt w postaci elektroodpadów i makulatury wymieniany jest na sadzonki drzew oraz  cebulki kwiatów. W czasie takich plenerowych wypadów szkoły wyższe, a także instytucje pozarządowe i rządowe zajmujące się ochroną środowiska prezentują swoją działalność krzewiąc jednocześnie proekologiczne postawy w społeczeństwie.

Akcja propagowana jest także przez różnorodne wystawy fotograficzne o tematyce ekologicznej. Organizowane są liczne konkursy dotyczące wiedzy o parkach znajdujących się w danym mieście oraz spacery po zielonych zakątkach poszczególnych miast.

Dzień Ziemi poprzedzają wydarzenia organizowane przez domy kultury i placówki szkolne. Przygotowywane są spektakle, organizowane piesze i rowerowe wycieczki. Przeprowadzane jest sprzątanie terenu przyległego do szkoły. Ponadto niejednokrotnie przeprowadzane są szkolenia dotyczące pielęgnacji zieleni skierowane do zarządców oraz właścicieli nieruchomości. Organizowane są wtedy także warsztaty o tematyce ekologicznej. Fachowcy udzielają informacji w zakresie przepisów dotyczących np. usuwania drzew. Montuje się też specjalne kalkulatory wskazujące stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Przeprowadzane są akcje sadzenia drzewek oraz liczne happeningi.

Uczniowie często odgrywają dramy przedstawiające negatywne zachowania ludzi związane z niszczeniem środowiska naturalnego. Przeprowadzane są poza tym konkursy dla młodzieży na najlepszy artykuł na temat Dnia Ziemi.

W organizacji Dnia Ziemi miejmy na uwadze najmłodszych. Zorganizujmy dla nich wycieczkę do ZOO, opowiedzmy o roli segregacji odpadów, a potem – we własnym domu –  sami segregujmy śmieci, dając dobry przykład.

Czy znacie inne pomysły na zorganizowanie Dnia Ziemi? Podzielcie się nimi z nami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =