Jak zrobić wianek na noc świętojańską?

Święta    
ocena

Nie musisz kupować drugich kwiatów ani zapisywać się na kurs florystyczny. Wianek odpowiedni na noc świętojańską możesz upleść z polnych kwiatów. Jak? Już nasza w tym głowa, aby zdradzić Ci podstawowe metody wykonywania wianków.

Jak zrobić wianek na noc świętojańską?

photoxpress.com

Na początek wybierz się na łąkę i zbierz polne kwiaty, trawy i zioła. Z pewnością pojawią się pośród nich: stokrotki, maki, chabry, mniszek lekarski, rumianek, ozdobne kłosy różnorakich traw i zbóż. Do wykonania wianka niezbędny będzie także sznurek. Metoda jest bardzo prosta.

Kwiaty układany w niewielki bukiecik, którego koniec obwiązujemy sznurkiem. Następnie w zależności od naszej inwencji tworzymy kolejny bukiecik albo bierzemy pojedynczy kwiatek. Łodygę pierwszego bukietu owijamy dookoła uformowanym bukietem lub pojedynczym kwiatem. Określamy długość wianka. Kiedy stwierdzimy, że jest wystarczający, łączymy –  także za pomocą sznurka – jego początek z końcem.

Inny sposób wyplatania wianków polega na zrobieniu delikatnych, niewielkich otworków na łodygach kwiatów. Można je wykonać szpiczastym końcem noża, a w przypadku miękkich łodyżek nawet paznokciem. Następnie przez wykonaną dziurkę przeciągamy łodygę kolejnego kwiatka, do momentu aż dziurkę zablokuję kwiat (główka). Czynności powtarzamy w przypadku następnych dodawanych kwiatków. Pamiętajmy, aby łodygi kwiatków nie były zbyt krótkie, średnio powinny mieć  ok. 10-15 cm długości. Wystające łodygi należy opleść dookoła części tworzących wianek, co dodatkowo go wzmocni.

Kolejne metoda odwołuje się do niezbyt skomplikowanego wyplatania warkoczy. Na wstępie bierzemy trzy ciasno ułożone kwiaty o dosyć długich łodyżkach. Jeśli się nam rozsypują, możemy dodatkowo umocnić je sznurkiem lub grubszą nitką. Następnie wyplatamy kwietny warkocz. Pamiętaj o tym, że robiąc kolejne sploty, musisz do każdego dodać o jeden kwiatek więcej. Kiedy warkocz będzie już wystarczająco długi, koniec należy połączyć z początkiem przeplatając łodygi przez sploty z początkowej części warkocza.

Jeżeli chcesz w środku wianka zamieścić płonącą świecę jak dawni Słowianie podczas nocy świętojańskiej, podklej go od spodu np. styropianem, do którego przykleisz świeczkę.

Wianek możesz udekorować kokardami, kolorowymi perełkami, które nakleisz na listki. Nie zapomnij urozmaicić go pięknie wyglądającymi źdźbłami traw i zbóż.

Kwiaty polne możesz zastąpić ciętymi, które zakupisz w kwiaciarni. Możesz użyć także sztucznych kwiatów.

Czy macie inne metody na wykonanie wianka na noc świętojańską? Podzielcie się nimi z nami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Uwielbiam dekoracje tego typu z kwiatami, nawet sama jak byłam młodsza pamiętam że całkiem ładnie robiłam je z konieczny. Fajnym pomysłem może być zastosowanie gotowego szablonu takiego jak opaska, drucik czy nawet nauszniki do oplatania kwiatami - bez znaczenia czy żywymi czy sztucznymi do naklejenia. Może się też spodobać kilka takich propozycji http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-wianek-z-kwiatow/ robiłam tylko jedną z nich. A może ktoś mi doradzić czy da się z żywych kwiatów zrobić coś na dłuży czas aby tak szybko nie traciły świeżości?

~ Kinga Rozacka / 2016-03-15 19:53:07
oceń komentarz: (0) (0)