Święta Jak zrobić wianek na noc świętojańską?

Jak zrobić wianek na noc świętojańską?

-

Na początek wybierz się na łąkę i zbierz polne kwiaty, trawy i zioła. Z pewnością pojawią się pośród nich: stokrotki, maki, chabry, mniszek lekarski, rumianek, ozdobne kłosy różnorakich traw i zbóż. Do wykonania wianka niezbędny będzie także sznurek. Metoda jest bardzo prosta.

Kwiaty układany w niewielki bukiecik, którego koniec obwiązujemy sznurkiem. Następnie w zależności od naszej inwencji tworzymy kolejny bukiecik albo bierzemy pojedynczy kwiatek. Łodygę pierwszego bukietu owijamy dookoła uformowanym bukietem lub pojedynczym kwiatem. Określamy długość wianka. Kiedy stwierdzimy, że jest wystarczający, łączymy – także za pomocą sznurka – jego początek z końcem.

Inny sposób wyplatania wianków polega na zrobieniu delikatnych, niewielkich otworków na łodygach kwiatów. Można je wykonać szpiczastym końcem noża, a w przypadku miękkich łodyżek nawet paznokciem. Następnie przez wykonaną dziurkę przeciągamy łodygę kolejnego kwiatka, do momentu aż dziurkę zablokuję kwiat (główka). Czynności powtarzamy w przypadku następnych dodawanych kwiatków. Pamiętajmy, aby łodygi kwiatków nie były zbyt krótkie, średnio powinny mieć ok. 10-15 cm długości. Wystające łodygi należy opleść dookoła części tworzących wianek, co dodatkowo go wzmocni.

Kolejne metoda odwołuje się do niezbyt skomplikowanego wyplatania warkoczy. Na wstępie bierzemy trzy ciasno ułożone kwiaty o dosyć długich łodyżkach. Jeśli się nam rozsypują, możemy dodatkowo umocnić je sznurkiem lub grubszą nitką. Następnie wyplatamy kwietny warkocz. Pamiętaj o tym, że robiąc kolejne sploty, musisz do każdego dodać o jeden kwiatek więcej. Kiedy warkocz będzie już wystarczająco długi, koniec należy połączyć z początkiem przeplatając łodygi przez sploty z początkowej części warkocza.

Jeżeli chcesz w środku wianka zamieścić płonącą świecę jak dawni Słowianie podczas nocy świętojańskiej, podklej go od spodu np. styropianem, do którego przykleisz świeczkę.

Wianek możesz udekorować kokardami, kolorowymi perełkami, które nakleisz na listki. Nie zapomnij urozmaicić go pięknie wyglądającymi źdźbłami traw i zbóż.

Kwiaty polne możesz zastąpić ciętymi, które zakupisz w kwiaciarni. Możesz użyć także sztucznych kwiatów.

Czy macie inne metody na wykonanie wianka na noc świętojańską? Podzielcie się nimi z nami!

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam dekoracje tego typu z kwiatami, nawet sama jak byłam młodsza pamiętam że całkiem ładnie robiłam je z konieczny. Fajnym pomysłem może być zastosowanie gotowego szablonu takiego jak opaska, drucik czy nawet nauszniki do oplatania kwiatami – bez znaczenia czy żywymi czy sztucznymi do naklejenia. Może się też spodobać kilka takich propozycji http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-wianek-z-kwiatow/ robiłam tylko jedną z nich. A może ktoś mi doradzić czy da się z żywych kwiatów zrobić coś na dłuży czas aby tak szybko nie traciły świeżości?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rachunek do umowy zlecenia – wzór

W przypadku umowy zlecenia wystawiony rachunek...

Zwrot zaliczki przy umowie zleceniu

Stronami umowy zlecenia są dający zlecenie oraz przyjmujący zlecenie. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się na podstawie umowy do dokonania określonej czynności prawnej na rzecz dającego zlecenie. Klasycznym przykładem umowy zlecenia jest zlecenie adwokatowi prowadzenia sprawy przed sądem lub innymi organami.

Zobacz też

Karmienie mieszane niemowląt – na czym polega, jak karmić?

Karmienie piersią nie zawsze w pełni zaspokaja głód maluszka. Zdarzają się sytuacje, gdy mamom brakuje pokarmu. U niektórych pań piersi pełne są z rana, a w ciągu dnia i przede wszystkim wieczorem mleka zaczyna brakować. Niemowlę jest wtedy marudne i płaczliwe (zwyczajnie głodne) i konieczne jest podjęcie działania umożliwiającego mu pełne nakarmienie.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: