Jakie są zwyczaje andrzejkowe?

Święta    
ocena

W Polsce zwyczaj Andrzejek był znany od ok. XVI stulecia, początkowo skierowany wyłącznie dla panien, które zainteresowane były odkryciem tajemnicy swojej przyszłości. Z upływem czasu damski wieczór czarów i magii przekształcił się w huczną zabawę z udziałem przedstawicieli obu płci o dowolnych stanach cywilnych.

Jakie są zwyczaje andrzejkowe?

fot. Anita Szot

W wigilię św. Andrzeja apostoła z 29/30 listopada, tuż przed Adwentem, obchodzimy Andrzejki – zwyczaj, którego początki upatruje się w kulcie starogermańskiego boga Freyera, dawcy bogactwa, płodności i miłości. Inny trop ku źródeł obchodzenia tej magicznej nocy, prowadzi do starożytnej Grecji, gdzie mężczyznę określano wyrazem andros.

Andrzejki to wyjątkowa noc, podczas której przy dobrej zabawie można przenieść się w intrygujący świat czarów, magii i zabobonów. Aurę tajemniczości potęguje przewodni motyw wróżenia, stanowiącego spuściznę naszych przodków. Pomimo tego, iż obecnie przepowiednie andrzejkowe traktujemy z przymrużeniem oka, chętnie bierzemy w nich udział.

Najbardziej popularną wróżbą pozostaje lanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza. Powstałe w ten sposób formy podlegają interpretacji ograniczonej jedynie ludzką wyobraźnią.  Zabawa ta wymaga dużej ostrożności, zwłaszcza, gdy wykonujemy ją w asyście dzieci.

Całkowicie bezpieczną, aczkolwiek dostarczającą dużo emocji i wzmacniającą ducha rywalizacji, jest wróżba z ustawianiem butów. Przekładając kolejno obuwie, ułożone jeden za drugim, kierujemy się w stronę wyjścia. Ten, który „dotrze” pierwszy do drzwi, zapewni właścicielce szybkie zamążpójście.

Zwyczajem prostym do wykonania w każdych warunkach jest przykrycie naczyniami różańca, pierścionka i listka. Wylosowanie pierwszego przedmiotu oznacza stan zakonny, drugiego – małżeństwo, ostatniego – życie w samotności.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu szpilek z drzewa lub łupin orzecha, możemy zorganizować wodny „wyścig”. Chłopcy i dziewczęta biorą po jednym rekwizycie i wrzucają je do miski z wodą. Te elementy, które się do siebie zbliżą, są zapowiedzią miłości pomiędzy ich właścicielami.

Wśród młodszych uczestników andrzejkowych zabaw, dużą popularnością cieszy się zwyczaj obierania jabłka i odczytywania ze skórki litery, na którą będzie zaczynać się imię przyszłej sympatii.

Dla osób, które żyją marzeniami, przeznaczona jest wróżba z wykorzystaniem kartek papieru, na których wypisuje się najskrytsze pragnienia. Wrzuca się je do naczynia i powoli zalewa wodą. Kartka, która wypłynie w pierwszej kolejności zawiera to, co spełni się w najbliższej przyszłości.

Wymienione wyżej wróżby to tylko niektóre z całej gamy obrzędów andrzejkowych, ocierających się o sferę magiczną i choć w dzisiejszych czasach traktujemy je z przymrużeniem oka, są świetnym pretekstem do towarzyskich spotkań z najbliższymi.

Znacie inne zwyczaje andrzejkowe? Napiszcie, na czym polegają.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =