AC - wysokość odszkodowania

Ubezpieczenia    
ocena

Jednym z dodatkowych ubezpieczeń, które warto nabyć przy zakupie samochodu jest autocasco, czyli ubezpieczenie pojazdu od szkód takich jak kradzież, zderzenie z innym pojazdem, budynkiem, zniszczenie wywołane przez żywioły czy pożar.

AC - wysokość odszkodowania

sxc.hu

AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym.

Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowania, biorąc pod uwagę szkody całkowite i szkody częściowe. Ze szkód całkowitych wypłacana jest kwota równa wartości pojazdu w dniu ustalenia odszkodowania. Wysokość takiego odszkodowania nie może być jednak większa niż suma całkowita ubezpieczenia, która określona jest w umowie zawartej z ubezpieczycielem.

Szkoda częściowa wypłacana jest w wysokości kosztów, jakie ponieśliśmy w wyniku naprawy naszego auta. Oczywiście, tak jak w przypadku szkody całkowitej, wysokość zadośćuczynienia nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia. Należy mieć również na uwadze to, że firmy ubezpieczeniowe roszczą sobie prawo do ustalenia wysokości naprawy auta przed jej rozpoczęciem, a w tym celu ubezpieczyciele wysyłają rzeczoznawcę, który wycenia koszt naprawy.

Niestety rzeczoznawcy działający z ramienia firmy ubezpieczeniowej często zaniżają koszty naprawy samochodu, co może oznaczać wypłatę niższego odszkodowania. Warto w tej sytuacji udać się znanego nam serwisu mechanicznego, który pomoże nam w określeniu bardziej prawdopodobnych kosztów renowacji auta. Jeżeli zatwierdzimy kwotę odszkodowania, czekamy na jej wypłatę. Firma ubezpieczeniowa ma na to maksymalnie 4 tygodnie.

UWAGA!

Musimy mieć również świadomość, iż nie zawsze ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie z polisy AC. W większości towarzystw ubezpieczeniowych na odszkodowanie nie mają co liczyć osoby, które spowodowały wypadek będąc pod wpływem alkoholu, uciekły z miejsca wypadku, spowodowały kolizję celowo i gdy samochód nie posiadał ważnego badania technicznego.

Czy mieliście kiedyś problemy z wypłatą odszkodowania z AC? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =