Co to jest ubezpieczenie Assistance?

Ubezpieczenia    
ocena

Polisa Assistance (ASS) nie należy do pakietu ubezpieczeń obowiązkowych w przeciwieństwie do OC kierowców. Stanowi ona usługę uzupełniającą w stosunku do innej polisy, takiej jak na przykład Autocasco (AC), czy też wspomniane ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Warto wiedzieć, że może być ono dołączone za darmo do innej polisy, lecz funkcjonuje wtedy w mocno okrojonym pakiecie. Takie gratisowe ubezpieczenie nosi miano Mini-Assistance. Jeszcze kilkanaście lat temu wiedza rodaków na temat ASS była znikoma. Obecnie sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej. Badania rynku ubezpieczeniowego wskazują bowiem, że co czwarty Polak dysponuje pakietem Assistance samochodowego.

Co to jest ubezpieczenie Assistance?

photoxpress.com

Pomoc na trasie…

Zakres ochrony, która jest zapewniania w ramach polisy Assistance jest różnorodny. Oczywiście decydującą rolę odgrywa tutaj cena pakietu. Trzeba jednak przyznać, że nawet ubezpieczenia Mini-Assistance zapewniają stanowią odpowiedź wobec niemałego katalogu potencjalnych problemów. Mianowicie posiadacz takiego pakietu może liczyć na:

- naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia;

- holowanie pojazdów uczestniczących w kolizji;

- wsparcie informacyjne w zakresie procedur związanych ze zdarzeniem oraz lokalizacji partnerskich punktów usługowych ubezpieczyciela.

Jeżeli zaś chodzi o pakiety bardziej rozbudowane, to trzeba brać po uwagę wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto jednak wiedzieć, że już w przypadku Assistance kosztującego około 100 zł rocznie można liczyć na pożyteczne usługi takie jak chociażby dostarczenie samochodu zastępczego oraz nocleg kierowcy i pasażerów (jeżeli naprawa potrwa dłużej niż jedna dobę, a miejsce zdarzenia jest oddalone o domu o więcej niż 50 kilometrów). 

Ostatni przykład wskazuje, że ubezpieczyciele podają zawsze bardzo dokładne ograniczenia dla świadczonych usług. Dlatego też warto należy bardzo dokładnie przestudiować zapisy OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Należy sprawdzić między innymi  jaki jest limit kosztów dla napraw auta dokonywanych na miejscu. Niezwykle istotną kwestią jest również zasięg terytorialny ubezpieczenia, a także limit odległości jaki obowiązuje w ramach bezpłatnego holowania pojazdu. Trzeba pamiętać, że zakład ubezpieczeniowy może wymagać, aby naprawa uszkodzonego pojazdu, została wykonana w jednym z kooperującym z nim warsztatów. Posiadacz omawianej polisy powinien dodatkowo uświadomić sobie dwa aspekty. Po pierwsze pakiet Assistance obejmuje tylko takie awarie, które uniemożliwiają kontynuowanie podróży. Po drugie wszelkie działania podejmowane przez niefortunnego kierowcę powinny być konsultowane z call center ubezpieczyciela. W przeciwnym razie może się okazać, że odmówi on pokrycia kosztów, które nie zostały przez uprzednio zaakceptowane przez obydwie strony.

…i nie tylko

Pod nazwa Assistance funkcjonują również inne polisy, które mają niewiele wspólnego z zakresem ochrony oferowanym przez ubezpieczenia komunikacyjne. Doskonały przykład może stanowić pakiet Assistance domowego. Obejmuje on pomoc wyspecjalizowanego fachowca w razie kłopotliwej awarii sprzętu AGD i RTV oraz elementów wyposażenia mieszkania. Coraz częściej do wspomnianego katalogu usług towarzystwa ubezpieczeniowe dołączają również pomoc informatyka.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =