Wielkanoc Domowe sposoby barwienia pisanek

Domowe sposoby barwienia pisanek

-

Powodów jest kilka. Po pierwsze będziemy mieli okazje zrobić coś razem z domownikami. Po drugie, przyczynimy się do podtrzymania tradycji. Po trzecie, zaoszczędzimy trochę pieniedzy, bo domowe rozwiązania są zazwyczaj tańsze. Po czwarte, barwienie jajek naturalnymi sposobami jest ekologiczne.

Barwienie pisanek łupinami z cebuli jest jedną z najłatwiejszych metod na pomalowanie jajka. Problemu z dostępem do cebuli raczej nie ma. Warto jednak pamiętać, by dużo wcześniej zacząć zbierać łupinki. Chodzi o te, które odpadają jako pierwsze. Ilość łupinek wpłynie na kolor jajka. Wywar przygotowany z dużej ilości łupin zapewni dużo lepszy efekt. Zebrane łupiny wrzucamy do garnka z wodą i gotujemy przez 10 minut. Do zabarwionej już wody wkładamy jaja i gotujemy je na twardo. Po jakimś czasie wyjmujemy łupiny i zostawiamy jajka w wodzie. Jeśli chcemy by nasz pisanki miały ciemno brązowy kolor, zostawiamy je w wodzie na dłużej. Korzystając z łupinek cebuli możemy uzyskać także kolor żółty i pomarańczowy. Pamiętajmy, by jajka było całkowicie zanurzone. W innym razie na naszych pisankach będą plamy. Po wysuszeniu przetrzyjmy pisanke olejem, to utrwali kolor.

Uwaga!

Pamiętajmy też, że naturalne barwniki są bardzo trudne do usunięcia. Dotyczy to zarówno jajek, jak i naszych rąk.

Zabarwione już jajka podajemy dalszej obróbce lub pozostawiamy tylko pomalowane. Na jajkach można wydrapać np. różne wzory.

Do barwienia pisanek nadają się nie tylko łupiny cebuli. Inne kolory uzyskamy wykorzystując naturalne składniki, które można znaleźć w każdym domu. Kolor różowy na pisankach uzyskamy gotując jaja w wywarze ze świeżych buraków. Zielony kolor uzyskamy po przygotowaniu wywaru ze szpinaku, pokrzyw, liści barwinka lub z zielonego żyta. Do koloru czarnego lub brunatnego będziemy potrzebowali kory dębu, igieł jodłowych i łupin orzecha włoskiego. Kolor niebieski uzyskamy po ugotowaniu wywaru z liści czerwonej kapusty. Kolor żółty da nam kurkuma. Metoda przygotowania jest taka sama jak w przypadku wywaru z łupinek cebuli.

Największym minusem barwienie jajek naturalnymi barwnikami jest często brak składników na wywary. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem łupin cebuli. Niestety, rzadko mamy pod ręką łupiny orzecha czy zielone żyto. Jedynym rozwiązaniem jest myślenie o Wielkanocy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Dalej nie wiesz jak zabrać się do barwienia pisanek? Pooglądaj film stworzony przez Pozytywną Kuchnię:

Przygotowujecie pisanki co roku? Znacie inne sposoby barwienia jajek? Dajcie znać.

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak powinien zachowywać się kelner?

Każdy z nas zapewne spotkał się nie raz z niemiłą lub niekompetentną obsługą kelnerską. Reakcją na taki stan rzeczy jest zazwyczaj wstrzymanie się od dania napiwku. Często jednak pewne sytuacje, z którymi spotykamy się w restauracjach czy w innych lokalach tego typu nie wynikają ze złej obsługi kelnerskiej, lecz spowodowane są szeregiem innych czynników – na przykład błędem kucharza lub zbyt dużą liczbą zamówień.

Gra w Dwa ognie – zasady

Dwa ognie to zabawa sportowa, w której uczestniczyć może wiele osób. Gra przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci.

Zobacz też

Jak przenieść numer do innej sieci?

W chwili obecnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, abonenci operatorów komórkowych posiadają możliwość przeniesienia przydzielonego numeru telefonu do innego operatora. Za czynność taką operator nie może pobierać od klientów żadnych opłat.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: