Wielkanoc Jak malować jaja woskiem?

Jak malować jaja woskiem?

-

Do wykonania pisanek batikowych potrzebujemy oczywiście ugotowanych jajek – ważne, by były to jaja jak najjaśniejsze. Konieczne są również barwniki naturalne lub sztuczne. Potrzebne będą poza tym świeczki i szpilka wbita w drewniany patyczek. Jajo ustawiamy na stojaczku, może to być stojak, jakiego używamy do jajek gotowanych na miękko. Zapalamy świeczkę i bierzemy patyczek z igłą. Namaczamy ją w wosku z rozgrzanej świeczki i robimy woskowe wzorki. Wosk dość szybko zasycha, dlatego dobrze jest robić delikatne wzorki. Pokrywamy tak całe jajko i pozostawiamy do wyschnięcia. W tym czasie przygotowujemy sobie barwnik. Na pisankach malowanych woskiem świetnie prezentuje się barwnik z łupin cebuli. Przygotowujemy go, wyjmujemy łupiny i studzimy.

Do chłodnej zabarwionej wody wkładamy delikatnie jaja z woskowymi wzorami. Gotujemy całość na wolnym ogniu, by wosk rozpuszczał się powoli. Skorupka jajka zmienia kolor w miejscach, gdzie nie ma wosku, zaś sam wosk odpada. Dzięki temu mamy na jajku piękne wzory. Kiedy nasze pisanki są już gotowe, wyciągamy je z wody, wycieramy delikatnie ściereczką i nacieramy oliwą. Piękny efekt gwarantowany.

Uwaga!

Innym rozwiązaniem przy wykonywaniu woskowych wzorów jest korzystanie z naczynia z woskiem. Do małego garnuszka wrzucamy kawałki starych świec i topimy je na wolnym ogniu. Później zanurzamy w nim igłę albo drewniany patyczek i nakładamy na skorupkę jajka. Do barwienia jajek wykonanych tą techniką możemy wykorzystać barwniki sztuczne, ale efekt nie będzie już taki sam. Jeśli jesteśmy już wprawieni w technice batiku, możemy nakładać wzory wielokrotnie i wielokrotnie je barwić. To metoda trudniejsza, ale wykonalna.

Technika batiku nie służy tylko do przygotowania pisanek. Dużo wcześniej ozdabiano w ten sposób tkaniny. Jest to technika bardzo popularna w krajach azjatyckich.

Malujecie jaja co roku? Jakie inne tradycje wielkanocne pojawiają się w Waszym domu? Dajcie znać.

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak znaleźć dobrą agencję pośrednictwa pracy?

Jeżeli szukasz zatrudnienia za granicą i boisz się że źle trafisz, skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia jest świetnym pomysłem. Pamiętaj jednak żeby wybrać profesjonalną agencję która posiada wszelkie zezwolenia i certyfikaty. Oto kilka wskazówek jak nie dać się oszukać agencji pośrednictwa pracy.

Czy ubezpieczenie NNW jest obowiązkowe?

Pod nazwą NNW kryje się ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest ono dobrowolne i zawierane na okres roku. Ich celem jest przygotowanie się w przypadku zaistnienia takich zdarzeń jak nieszczęśliwe wypadki, ich trwałe następstwa czy śmierć ubezpieczonego podczas podróży samochodem. Ubezpieczenie obejmuje wypadki na terenie naszego kraju oraz poza jego granicami.

Zobacz też

Umowa o roboty budowlane – definicja, co powinna zawierać?

Umowa o roboty budowlane zawierana jest pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Jest to umowa dotycząca wykonania (wybudowania) obiektu budowlanego rozumianego w świetle przepisów prawa budowlanego.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: