Wielkanoc Jak zrobić kraszanki wielkanocne?

Jak zrobić kraszanki wielkanocne?

-

Kraszanki nazywamy także byczkami lub malowankami. Na takie miano zasługują tylko pisanki, które są gładki i bez wzoru. Tradycyjne kraszanki powstawały w wywarze z różnych roślin. Dziś do ich wykonania możemy użyć także sztucznych barwników. Firmy, produkujące farby, oferują duży wybór kolorów. Są farby brokatowe, zestawy farb czerwonych, żółtych i zielonych. Sztuczne barwniki pozwalają nam na szybkie uzyskanie kolorów takich jak niebieski, pomarańczowy czy fiolotewy. To ważne przy kraszankach, które mają być przede wszystkim kolorowe, a z naturalnych barwników wielu barw nie uzyskamy.

W sklepach możemy znaleźć całe zestawy do malowania jajek. W ich skład wchodzą farby, pędzelki, a także rękawiczki. Na rynku dostępne są także barwniki w proszku. Proszek wrzucamy do szklanki z wrzątkiem, a później na kilka minut wkładamy jajko. Intensywność kolory zależy od tego, ile proszku wrzucimy. Kolor na pisance utrwalimy dodając do roztworu odrobine octu.

Tradycyjne kraszanki powstawały wyłącznie na bazie barwników naturalnych. Przypomnijmy, kolor brązowy uzyskamy z łupin cebuli. Można także ugotować wywar z łupin cebuli czerwonej, jajo będzie miało wtedy kolor czerwony bądź różowy. Żółty kolor uzyskamy z kory młodej jabłoni lub z kwiatu nagietka. Kolor fioletowy powstanie po ugotowaniu płatków kwiatu ciemnej malwy. Różowy kolor da nam sok z buraka. Czarny-kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego. Na zielono zabarwimy jaja wywarem przygotowanym z pędów młodego żyta.

Przygotowujecie pisanki co roku? Jakie inne tradycje wielkanocne pojawiają się w Waszym domu? Dajcie znać.

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy dziecko musi mieć paszport?

Mimo otwartych granic europejskich, wciąż potrzebujemy paszportów, które umożliwiają swobodne podróżowanie po świecie. Jeśli chcemy zabierać ze sobą dzieci warto pamiętać o tym, że wyjeżdżając za granicę musimy wyrobić naszym pociechom paszporty.

Opryszczka – leczenie

Na pozbycie się wirusa opryszczki nie ma sposobu, ale jest za to kilka środków zapobiegawczych, które załagodzą jej objawy. Jak leczyć opryszczkę?

Zobacz też

Jak prać puchową kurtkę?

Zimowe kurtki noszone codziennie bardzo szybko się brudzą. Jak wiec sobie radzić z tymi zabrudzeniami?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: