Jak zrobić palmę wielkanocną?

Wielkanoc    
ocena

Palmy wielkanocne przypominają nam o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Zgromadzony u wrót miasta lud, witał Chrystusa jadącego na osiołku, kładąc mu pod nogi gałązki i wychwalając go pod niebiosa. Wydarzenie to w kalendarzu liturgicznym czcimy tydzień przez Wielkanocą i stanowi ono rozpoczęcie okresu duchowych przygotowań do przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Fot. Anita Szot

Tuż przed niedzielą palmową, sklepy w około „zasypują” nas bogatą ofertą gotowych palm. Zachęcam jednak do samodzielnego wykonania, zwłaszcza jeśli pomogą nam w tym dzieci. Będzie to ciekawy sposób na zapoznanie ich z tradycją chrześcijańską oraz sposób na twórcze spędzenie czasu.

Osoby, które w lecie zgromadziły kwiaty, zioła, łany zbóż – będą mieć ułatwione zadanie. Z zasuszonych materiałów przyrodniczych wystarczy stworzyć bukiet, ozdobiony kolorowymi taśmami. Jeśli nie posiadasz takich naturalnych skarbów, wybierz się na giełdę kwiatową, a znajdziesz tam wszystkie niezbędne materiały.

Będzie potrzebne:

bibuła w różnych kolorach, niebieska krepina, cienkie, giętkie druciki, klej, nożyczki, nóż, bukszpan, bazie, grubsze gałązki.

 1. Krok pierwszy

  Pierwszym krokiem będzie przygotowanie ozdoby na gałąź podtrzymującą całą palmę. W tym celu należy wybrać dwa lub trzy kolory i ze zwiniętych rolek bibuły wyciąć paski o szerokości 6 cm.

 2. Krok drugi

  Jeden brzeg każdego otrzymanego paska, strzępimy przy krawędzi i powstałe „frędzelki” wywijamy nożem jak wstążkę.

 3. Krok trzeci

  Następnie robimy bukiet z gałązek, jakie mamy w posiadaniu i ściskamy drucikiem, aby dalej łatwiej było układać palmę.

 4. Krok czwarty

  Teraz przystępujemy do zrobienia bardzo prostych chabrów z bibuły, które przepięknie ubogacą naszą palmę. Z niebieskiej krepiny odcinamy pasek o szerokości ok. 6 cm i długości 7 cm. Otrzymany kawałek mocno naciągamy i delikatnie rolujemy jeden z brzegów, tak aby powstał cienki wałeczek. Z tej samej strony nacinamy krepinę na głębokość 3 cm.

 5. Krok piąty

  Z przygotowanego fragmentu, formujemy środek kwiatka, mocno zwijając materiał. Część paska krepiny otrzymaną w początkowej fazie prac, składamy kilka razy i nacinamy do połowy, tak, aby powstały wąskie i długie płatki.

 6. Krok szósty

  Po zakończeniu tego etapu, naciągamy materiał i zwijamy go wokół wcześniej przygotowanego środka. Kiedy już chaber nabierze odpowiedniej formy, wkładamy do niego grubszy drucik i wszystko ściśle okręcamy cieńszym, formując łodyżkę. Z zielonej bibuły wycinamy pasek o szerokości 1 cm i owijamy nim łodygę, na końcu przyklejamy. Potrzebnych będzie ok. 10 chabrów.

 7. Krok siódmy

  Teraz wracamy do naszego bukietu i w górnej jego części, tuż pod liśćmi bukszpanu, owijamy postrzępioną bibułą. Kilka centymetrów poniżej wplatamy 5 chabrów kontynuując owijanie kolorowym paskiem. Poniżej dokładamy małe wiązki bukszpanu lub łany zbóż i ponawiamy tworzenie kwiatowego wieńca. Pod chabrami nawijamy inne kolory strzępionej bibuły, kontynuując aż do samego końca palmy, gdzie barwny pasek podklejamy.

Palma jest gotowa, choć w zależności od ilości materiałów można zrobić do niej więcej kolorowych ozdobników. Jakiej wielkości by nie była, będzie jedyna i niepowtarzalna.

Pomocny może okazać się instruktaż filmowy - zobacz! YouTube - kwiatyzbibuły:

Próbowaliście kiedyś wykonać palmę własnoręcznie? Jak Wam poszło?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy