Wielkanoc Jak zrobić palmę wielkanocną?

Jak zrobić palmę wielkanocną?

-

Tuż przed niedzielą palmową, sklepy w około „zasypują” nas bogatą ofertą gotowych palm. Zachęcam jednak do samodzielnego wykonania, zwłaszcza jeśli pomogą nam w tym dzieci. Będzie to ciekawy sposób na zapoznanie ich z tradycją chrześcijańską oraz sposób na twórcze spędzenie czasu.

Osoby, które w lecie zgromadziły kwiaty, zioła, łany zbóż – będą mieć ułatwione zadanie. Z zasuszonych materiałów przyrodniczych wystarczy stworzyć bukiet, ozdobiony kolorowymi taśmami. Jeśli nie posiadasz takich naturalnych skarbów, wybierz się na giełdę kwiatową, a znajdziesz tam wszystkie niezbędne materiały.

bibuła w różnych kolorach, niebieska krepina, cienkie, giętkie druciki, klej, nożyczki, nóż, bukszpan, bazie, grubsze gałązki.

 • Krok pierwszy

  Pierwszym krokiem będzie przygotowanie ozdoby na gałąź podtrzymującą całą palmę. W tym celu należy wybrać dwa lub trzy kolory i ze zwiniętych rolek bibuły wyciąć paski o szerokości 6 cm.

 • Krok drugi

  Jeden brzeg każdego otrzymanego paska, strzępimy przy krawędzi i powstałe „frędzelki” wywijamy nożem jak wstążkę.

 • Krok trzeci

  Następnie robimy bukiet z gałązek, jakie mamy w posiadaniu i ściskamy drucikiem, aby dalej łatwiej było układać palmę.

 • Krok czwarty

  Teraz przystępujemy do zrobienia bardzo prostych chabrów z bibuły, które przepięknie ubogacą naszą palmę. Z niebieskiej krepiny odcinamy pasek o szerokości ok. 6 cm i długości 7 cm. Otrzymany kawałek mocno naciągamy i delikatnie rolujemy jeden z brzegów, tak aby powstał cienki wałeczek. Z tej samej strony nacinamy krepinę na głębokość 3 cm.

 • Krok piąty

  Z przygotowanego fragmentu, formujemy środek kwiatka, mocno zwijając materiał. Część paska krepiny otrzymaną w początkowej fazie prac, składamy kilka razy i nacinamy do połowy, tak, aby powstały wąskie i długie płatki.

 • Krok szósty

  Po zakończeniu tego etapu, naciągamy materiał i zwijamy go wokół wcześniej przygotowanego środka. Kiedy już chaber nabierze odpowiedniej formy, wkładamy do niego grubszy drucik i wszystko ściśle okręcamy cieńszym, formując łodyżkę. Z zielonej bibuły wycinamy pasek o szerokości 1 cm i owijamy nim łodygę, na końcu przyklejamy. Potrzebnych będzie ok. 10 chabrów.

 • Krok siódmy

  Teraz wracamy do naszego bukietu i w górnej jego części, tuż pod liśćmi bukszpanu, owijamy postrzępioną bibułą. Kilka centymetrów poniżej wplatamy 5 chabrów kontynuując owijanie kolorowym paskiem. Poniżej dokładamy małe wiązki bukszpanu lub łany zbóż i ponawiamy tworzenie kwiatowego wieńca. Pod chabrami nawijamy inne kolory strzępionej bibuły, kontynuując aż do samego końca palmy, gdzie barwny pasek podklejamy.

 • Palma jest gotowa, choć w zależności od ilości materiałów można zrobić do niej więcej kolorowych ozdobników. Jakiej wielkości by nie była, będzie jedyna i niepowtarzalna.

  Pomocny może okazać się instruktaż filmowy – zobacz! YouTube – kwiatyzbibuły:

  Próbowaliście kiedyś wykonać palmę własnoręcznie? Jak Wam poszło?

Anita Szot

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie menu na Ostatki?

Przystawki są najprostszym, a jednocześnie wystarczającym poczęstunkiem dla gości, których zaprosisz na Ostatki. Jeśli natomiast chcesz ograniczyć swoje kulinarne wysiłki do minimum, zaproponuj, aby każdy z zaproszonych przyniósł „coś na ząb”.

Klasa integracyjny – zalety, wady

Rodzice dzieci sprawnych mają wiele obaw w związku z zapisaniem swojego dziecka do szkoły integracyjnej. Martwią się tym, jak dziecko poradzi sobie wśród rówieśników z deficytami rozwojowymi, czy poziom nauczania nie będzie zaniżać jego sprawności intelektualnej bądź czy dzieci niepełnosprawne nie będą faworyzowane przez nauczycieli.

Zobacz też

Jak korzystać z Facebooka?

Wbrew pozorom zaznajomienie się ze wszystkimi...

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: