Jak zrobić pisanki marmurkowe?

Wielkanoc    
ocena

Pisanki marmurkowe to jeden ze sposobów na udekorowanie świątecznego stołu. Wykonanie takich pisanek nie jest trudne, ale wiąże się z wykorzystaniem wielu składników. Uzyskujemy dzięki temu niezwykłe i różnobarwne jajka. Sposobów na wykonanie pisanek marmurkowych jest kilka, warto także eksperymentować z własnymi pomysłami.

Jak zrobić pisanki marmurkowe?

photoxpress.com

Cała tejemnica pisanek marmurkowych drzemie w ich oryginalności. Rzadko zdarzają się dwa takie same jajka pomalowane tą metodą. Charakteruzją je niepowtarzalne wzory i ciekawe połączenia kolorów. Wzory na pisankach marmurkowych uzyskujemy poprzez wykorzystanie bandaży, foli aluminiowej i kolorowych barwników. Przyda się też dużo cierpliwości.

Jednym ze sposobów na wykonanie pisanek marmurkowych jest metoda z wykorzystaniem bandaży, łupin z cebuli i atramentu. Jajka obkładamy łupinami i obwijamy je bandażem. Ma to wyglądać jak opatrunek na jajku. Tak przygotowane jaja gotujemy. Po ok. 10 minutach dolewamy do wywaru atrament. Może być różnokolorowy, np. niebieski, czarny czy czerwony. Wszystko gotujemy jeszcze kilka minut. Po zabiegu jeszcze ciepłe jajka wyjmujemy z wody. Przydadzą się gumowe rękawiczki, bo atrament zafarbuje nie tylko skorupki, ale także nasze dłonie. Jajka wyjmujemy i odwijamy bandaże. Efektem będziemy na pewno zaskoczeni, bo każda pisanka będzie inna. Na koniec warto natrzeć pisanki olejem.

Inna domowa metoda na wykonanie marmurkowej pisanki wykorzystuje folie aluminiową. Do wykonania pisanki tym sposobem potrzebujemy jeszcze barwników z tubek. To metoda czasochłonna. Pierwszym krokiem będzie ugotowanie jajek w różnych naturalnych barwnikach (łupiny cebuli, czerwone buraki itd.). Uzyskamy dzięki temu lepszy efekt, ale nic się nie stanie, jeśli będziemy nakładać pozostałe kolory na niepomalowaną skorupkę. Wycinamy kawałki folii i zgniatamy ją. Rozwijamy i nacieramy wewnętrzną strone farbą. Tak przygotowaną folią owijamy jajko. Wzory na skorupce powstaną dzięki zagięciom na folii. Czekamy kilka minut i wyjmujemy jajo z folii. Musimy poczekać, aż farba dobrze zaschnie i powtarzamy operacje z innym kolorem. Czynności powtarzamy, aż do momentu kiedy uznamy, że uzyskaliśmy zadawalający efekt.  Od nas zależy jakich kolorów użyjemy i jak je ze sobą wymieszamy. Zamiast foli aluminiowej możemy spróbować użyć gazy, bandaży czy foli z bąbelkami. Podobnie jak w przypadku poprzedniej metody pamiętajmy o rękawiczkach i dokładnym zabezpieczeniu miejsca naszej pracy.

Marmurkowy efekt na jajku uzyskamy także poprzez naklejanie małych kawałków kolorowego papieru albo naklejanie skorupek z jajka. Są to metody czasochłonne, ale trudy pracy wynagrodzą nam efekty. W przypadku skorupek możemy pobawić się w ich naklejanie, kolorowanie tak oklejonego jaja, a później odklejenie skorupek. Jeśli wymieszamy ze sobą kontrastowe kolory efekt może być bardzo ciekawy.

UWAGA!

Przygotowanie marmurkowych pisanek możemy połączyć z wykonaniem innych pisanek. Przyda się do tego chociażby wywar z łupin z cebuli.

Przygotowujecie pisanki co roku? Jakie inne tradycje wielkanocne pojawiają się w Waszym domu? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy