Wielkanoc Jak zrobić pisanki marmurkowe?

Jak zrobić pisanki marmurkowe?

-

Cała tejemnica pisanek marmurkowych drzemie w ich oryginalności. Rzadko zdarzają się dwa takie same jajka pomalowane tą metodą. Charakteruzją je niepowtarzalne wzory i ciekawe połączenia kolorów. Wzory na pisankach marmurkowych uzyskujemy poprzez wykorzystanie bandaży, foli aluminiowej i kolorowych barwników. Przyda się też dużo cierpliwości.

Jednym ze sposobów na wykonanie pisanek marmurkowych jest metoda z wykorzystaniem bandaży, łupin z cebuli i atramentu. Jajka obkładamy łupinami i obwijamy je bandażem. Ma to wyglądać jak opatrunek na jajku. Tak przygotowane jaja gotujemy. Po ok. 10 minutach dolewamy do wywaru atrament. Może być różnokolorowy, np. niebieski, czarny czy czerwony. Wszystko gotujemy jeszcze kilka minut. Po zabiegu jeszcze ciepłe jajka wyjmujemy z wody. Przydadzą się gumowe rękawiczki, bo atrament zafarbuje nie tylko skorupki, ale także nasze dłonie. Jajka wyjmujemy i odwijamy bandaże. Efektem będziemy na pewno zaskoczeni, bo każda pisanka będzie inna. Na koniec warto natrzeć pisanki olejem.

Inna domowa metoda na wykonanie marmurkowej pisanki wykorzystuje folie aluminiową. Do wykonania pisanki tym sposobem potrzebujemy jeszcze barwników z tubek. To metoda czasochłonna. Pierwszym krokiem będzie ugotowanie jajek w różnych naturalnych barwnikach (łupiny cebuli, czerwone buraki itd.). Uzyskamy dzięki temu lepszy efekt, ale nic się nie stanie, jeśli będziemy nakładać pozostałe kolory na niepomalowaną skorupkę. Wycinamy kawałki folii i zgniatamy ją. Rozwijamy i nacieramy wewnętrzną strone farbą. Tak przygotowaną folią owijamy jajko. Wzory na skorupce powstaną dzięki zagięciom na folii. Czekamy kilka minut i wyjmujemy jajo z folii. Musimy poczekać, aż farba dobrze zaschnie i powtarzamy operacje z innym kolorem. Czynności powtarzamy, aż do momentu kiedy uznamy, że uzyskaliśmy zadawalający efekt. Od nas zależy jakich kolorów użyjemy i jak je ze sobą wymieszamy. Zamiast foli aluminiowej możemy spróbować użyć gazy, bandaży czy foli z bąbelkami. Podobnie jak w przypadku poprzedniej metody pamiętajmy o rękawiczkach i dokładnym zabezpieczeniu miejsca naszej pracy.

Marmurkowy efekt na jajku uzyskamy także poprzez naklejanie małych kawałków kolorowego papieru albo naklejanie skorupek z jajka. Są to metody czasochłonne, ale trudy pracy wynagrodzą nam efekty. W przypadku skorupek możemy pobawić się w ich naklejanie, kolorowanie tak oklejonego jaja, a później odklejenie skorupek. Jeśli wymieszamy ze sobą kontrastowe kolory efekt może być bardzo ciekawy.

Uwaga!

Przygotowanie marmurkowych pisanek możemy połączyć z wykonaniem innych pisanek. Przyda się do tego chociażby wywar z łupin z cebuli.

Przygotowujecie pisanki co roku? Jakie inne tradycje wielkanocne pojawiają się w Waszym domu? Dajcie znać.

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie przyprawy do kurczaka pieczonego?

Mięso z kurczaka, z natury swojej delikatne, znakomicie komponuje się z pikantnymi i aromatycznymi przyprawami. Poniżej kilka smacznych pomysłów.

Lęk przed rozmową z ludźmi, telefoniczną – przyczyny, leczenie, jak pokonać?

Lęk przed rozmową należy do fobii społecznych. Jest to zaburzenie lękowe z grupy nerwic. Bardzo często lęk ten mylony jest z uwarunkowaniami charakteru, jak nieśmiałość czy nietowarzyskość. Tymczasem fobia spowodowana myślą o rozmowach stanowi poważny problem.

Zobacz też

Poczucie winy u dziecka – co robić?

Dzieci to istoty wnoszące do domu niesamowicie dużo ciepła, ożywienia i radości. Czasem zdarza im się jednak coś przeskrobać. Dzieci najczęściej nie odczuwają winy z powodu popełnionego przez siebie drobnego błędu – np. jeśli stłuką szklankę, podrą spodnie podczas zabawy na ślizgawce, lub skłamią, że umyły zęby po kolacji. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której dziecko dostrzega, że ich poczynania są naprawdę negatywne w skutkach i sprawiły komuś prawdziwą przykrość. Poczucie winy może pojawić się także w momencie, gdy rozpada się małżeństwo rodziców…

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: