Jaki prezent na Wielkanoc?

Wielkanoc    
ocena

Świąteczne prezenty kojarzą się z Bożym Narodzeniem, ale coraz częściej obdarowujemy bliskich także na Wielkanoc. W tradycji Świąt Wielkanocnych dawanie sobie prezentów nie jest niczym nowym, ale zmienił się kontekst i sposób wręczania podarunków. Niezmienne jest to, że w Wielkanoc dajemy sobie drobiazgi i słodycze.

Jaki prezent na Wielkanoc?

photoxpress.com

Wielkanocny zwyczaj dawanie sobie prezentów ma kilkaset lat. Zgodnie z tradycją w świąteczny poniedziałek odwiedzano znajomych i rodzinę. Wiązało się to z poczęstunkiem dla gości i daniem im czegoś do zjedzenia na drogę. Odwiedzający dostawali także mały podarunek. Zwyczaj ten wykorzystywali głównie biedniejsi mieszkańcy, którzy dzięki temu mieli okazję najeść się do syta. Gospodarze czekali na gości, bo tzw. włóczebnicy przynosili szczęście dla domu. Jeśli odwiedzający nie czuli się usatysfakcjonowani przyjęciem robili gospodarzom na złość.

Tradycyjne prezenty to także pisanki. Dawno je odwiedzanej rodzinie i znajomym. Pisanki służyły ponadto do uchronienia się przed poważnym oblaniem w lany poniedziałek. Malowane jajka wręczali również chrzestni rodzice swoim chrześniakom. Czerwone pisanki trafiały do chłopców, zielone do dziewczynek. Panny dawały pisanki swoim przyszłym mężom.

Dziś świąteczne prezenty przynosi wielkanocny zajączek. Nie jest to zwyczaj znany w całej Polsce, ale tylko w niektórych regionach. Zajączek, niczym św. Mikołaj, przynosi niespodzianki dla grzecznych dzieci. Prezenty ukryte są w koszyczkach, za firankami, pod łóżkami i w innych domowych zakamarkach. Chowanie prezentów odbywa się w Wielką Sobotę. Poszukiwani startują w niedzielny poranek. Wokół wielkanocnych drobiazgów nie ma takiego szumu jak choćby w przypadku Bożego Narodzenia. Prezenty są mniejsze. Dzieci obdarowujemy słodyczami, czekoladowymi barankami i zajączkami, a także wielkanocnymi ozdobami. Drobiazgi wręczamy również innym członkom rodziny. Naszych przyjaciół i znajomych możemy zaskoczyć, dając im jeszcze przed świętami specjalnie przygotowane na tę okazje pisanki. Miłym gestem będzie przyniesienie na świąteczne spotkanie mazurka albo baby wielkanocnej.

Do wielkanocnych prezentów i dużych niespodzianek dla naszej rodziny i przyjaciół, możemy zaliczyć kartki świąteczne. Coraz rzadziej wysyłamy sobie życzenia pocztą tradycyjną. Bardzo rzadko zdarza się to w przypadku Wielkanocy. Tym razem więc kupmy kilka kartek i wyślijmy do najbliższych.

Jak myślicie, co jest odpowiednim prezentem na Wielkanoc? Co Wy byście chcieli otrzymać z tej okazji?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy