Polowanie na jajka wielkanocne - ja je zorganizować?

Wielkanoc    
ocena

Zajączek wdarł się na świąteczny rynek przebojem. Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest – tradycyjnie – baranek, czasami pojawia się przy nim żółty kurczaczek, ale zając to już zupełnie inna historia. Przy jajku wielkanocnym zajączek pojawił się w XVII wieku. Do Polski dotarł najprawdopodobniej w XIX wieku z Niemiec. Wielkanocny zajączek czuje się najlepiej na Śląsku i w Wielkopolsce, ale coraz częściej można go spotkać także w innych częściach kraju.

Polowanie na jajka wielkanocne - ja je zorganizować?

sxc.hu

Można powiedzieć, że zajączek jest trochę jak wiosenny Mikołaj. Prezentów nie kładzie wprawdzie pod choinkę, ale można je znaleźć w ogrodzie między kwiatami albo ukryte w zaroślach. Czekoladowe jajka, pisanki, koszyczki ze słodkimi niespodziankami, a także małe prezenty rzeczowe zajączek chowa w różnych miejscach. Mogą to być skrytki na terenie ogrodu, ale także w domowych zakamarkach. Drobiazgi są chowane w Wielką Sobotę. Szukanie prezentów zaczyna się w wielkanocną niedziele. W wielu domach obowiązuje tradycja, która nakazuje rozpoczęcia śniadania dopiero wtedy, kiedy znalezione zostaną wszystkie prezenty od zajączka.

Zorganizowanie zabawy szukania prezentów od zajączka nie jest trudne. W domowych warunkach wystarczy zadbać o kilka pisanek i czekoladowych niespodzianek. W sobotę wieczorem możemy je powkładać do różnych schowków. Rano mówimy dzieciom, że w nocy ktoś był i coś dla nich przyniósł. Wtedy rozpoczyna się zabawa.

zabawa w zajączkasxc.hu

Coraz częściej zdarza się także, że nie bawimy się w szukanie prezentów – w czasie świąt po prostu je sobie wręczamy. Nie są to tylko drobiazgi, bo w niektórych polskich domach przyjął się zwyczaj wręczania takich samych podarunków jak w czasie Świąt Bożego Narodzenia. W tej wersji wielkanocnego zajączka prezenty dostają także dorośli.

Zajączek wielkanocny może także przyjść do nas osobiście. Nie będzie różnił się specjalnie od normalnego zająca, ale będzie miał przy sobie koszyk wypełniony po brzegi słodyczami i małymi prezentami.

Jakie inne wielkanocne tradycje i zwyczaje pojawiają się w Waszych domach? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy