Pomysły na pisanki wielkanocne

Wielkanoc    
ocena

Pisanki są nie tylko cieszącymi oko świątecznymi drobiazgami. Kolorowe jajka, które pojawiają się na świątecznym stole mają bardzo ciekawą historię. Najstarsze pisanki mają 4000 lat. Jajku przypisuje się potężne moce. Kiedyś wierzono, że chroni ono dom przed złymi siłami. Pisanki to symbol wiosny i odradzającego się życia. Warto więc poświęcić chwile czasu i choć kilka pisanek przygotować w domu wspólnie z rodziną.

Pomysły na pisanki wielkanocne

photoxpress.com

Jest wiele sposobów na wykonanie pisanki. Używamy do tego wosku, farb, kleju i różnych drobiazgów do oklejenia jajka, a także wełny i materiałów. Do przygotowania pisanki potrzebujemy ugotowanych na twardo jaj albo wydmuszek.

- jednym z najlepszych domowych sposobów na pisanki jest zabarwienie jaj na różne kolory, a później wyskrobanie wzorków. Jajka zmienią kolor dzięki naturalnym barwnikom lub po użyciu specjalnych farbek. Naturalny barwnik uzyskamy po wygotowaniu łupin cebuli -  jajko będzie brązowe. Marchew i dynia zabarwią jajko na pomarańczowo. Fiolet na jajku uzyskamy po wygotowaniu go w kwiatach malwy, a róż jeśli wymoczymy jajko w soku z buraków. Złoty wywar uzyskamy po połączeniu łupin orzecha i cebuli. Naturalne kolory na jajkach będą trwalsze jeśli w czasie gotowania dodamy do wywaru octu. Wzory na skorupkach wydrapujemy za pomocą ostrego delikatnego narzędzia.

- skuteczną metodą na zrobienie pisanek, przetestowaną z powodzeniem przez nasze babcie, jest metoda batikowa. Polega ona na nanoszeniu na jajko wzorów rozpuszczonym woskiem. Po jego zastygnięciu zanurzamy jajko w barwnikach i pisanka jest gotowa. To pracochłonna metoda, wymagająca dużej precyzji przy nakładaniu wosku. Wysiłek jest jednak wart efektów.
pisanki

Fot. photoxpress.com

- kraszanki albo tzw. byczki to pisanki, które są jednobarwne. Nie ma na nich żadnych ozdób. Chodzi o to by przygotować jak najwięcej jajek żółtych, czerwonych czy zielonych. Ułożone później w koszyku będą piękną ozdobą wielkanocnego stołu.

- pisanki uzyskamy także po oklejeniu jajka różnymi drobnymi koralikami, ziarenkami i cukrowym groszkiem. Jajko smarujemy klejem i obsypujemy go kolorowymi elementami. Możemy zabieg powtórzyć kilka razy, dzięki temu nie będzie na skorupce żadnych białych plam. Jajko możemy też okleić włóczką. Technika wykonania jest podobna. Najpierw klej, a później nitka wełny, która dla dobrego efektu powinna być naklejana blisko siebie. Na jajka możemy też nakleić koronki, tasiemki i różne kształty wycięte z tkanin.

- do zrobienia pisanek możemy też wykorzystać same farby. Malujemy jajka na jeden kolor, a później nanosimy na nie różne wzorki. Wykorzystujemy do tego pędzelki, wykałaczki i stempelki.

Macie jakieś inne fajne pomysły na przygotowanie pisanek? Podzielcie się nimi.

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy