Szynka na Wielkanoc – przepis

Wielkanoc    
ocena

Domowe wędliny są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Kiedyś każda rodzina miała dostęp do tusz i robiła własne kiełbasy i szynki. Jeśli będziemy mieli okazję zrobić własną szynkę – nie bójmy się spróbować.

Szynka na Wielkanoc – przepis

photoxpress.com

Jeśli komuś bardzo zależy na zrobieniu dobrej szynki, trzeba kupić naprawdę dobre mięso ze sprawdzonego źródła.

Będzie potrzebne:

2 kg schabu bez kości, 2 litry wody, 1/2 szkl. soli niejodowanej, 1 łyżka cukru, 1 płaska łyżeczka pieprzu, 4 ząbki czosnku 2–3 łyżki majonezu, najlepiej dobrze doprawionego, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek.

Potrzebujemy dwóch dni, by przygotować wędlinę.
Dzień pierwszy:
Myjemy dokładnie mięso. Przyprawy wrzucamy do dużego garnka, zalewamy je zimną wodą i dodajemy majonez. Mieszamy, by majonez się rozpuścił i zabarwił wodę. Gotujemy, a potem odstawiamy do wystudzenia. Dopiero do zimnej zalewy wkładamy mięso. Z mięsem gotujemy jeszcze raz. Kiedy zalewa zacznie wrzeć, zmniejszamy temperaturę i pozwalamy mięsu pogotować się około 10 minut. Po upływie tego czasu zdejmujemy garnek z palnika, przykrywamy pokrywką i odstawiamy na noc do lodówki.

Dzień drugi:
Wyciągamy garnek z lodówki i powtarzamy gotowanie mięsa w zalewie. Tym razem również zdejmujemy garnek z palnika po 10 minutach gotowania, przykrywamy i odstawiamy. Kiedy zalewa wystygnie mięso można z niej wyjąć. Musi jeszcze ostygnąć.

Szynka jest już gotowa. Możemy zjeść gotowaną szynkę albo poddać mięso procesowi wędzenia, jednak do tego potrzebna jest wędzarnia.

Znacie inne przepis na szynkę wielkanocną? Podzielcie się nimi w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =

Polecamy