Wielkanoc Turki wielkanocne - co to, na czym polegają?

Turki wielkanocne – co to, na czym polegają?

-

„Turki wielkanocne” to ludowy zwyczaj pełnienia warty przy Grobie Pańskim. Historia związana z tym zwyczajem jest barwna tak jak stroje żółnierzy wracających spod Wiednia. Mieszkańców Radomyśla zabrał tam Jan III Sobieski, który jak pamiętamy w 1683 roku odniósł wielkie zwycięstwo nad Turkami. W szeregach armii byli między innymi radomyślanie. Wojowie wracali do domu długo. Do rodzinnej miejscowości dotarli dokładnie w Wielki Piątek 1684 roku. W kościele trwało wielkopiątkowe nabożeństwo, żołnierze wkroczyli do środka, czyniąc niemałe zamieszanie. Wywołały je przede wszystki stroje radomyślan, którzy od stóp do głów mieli na sobie rzeczy zdobyte w Turcji. Broń i kolorowe ubrania. Od razu zaciągnęli straż przy Grobie Chrystusa. Chcieli w ten sposób podziękować za szczęśliwy powrót do domu. Od tej pory w Radomyślu każdego roku zaciągane są straże przy Grobie Pańskim. Mężczyzny pełniących warte nazywa się „turkami”. Nazwa wzięła się od wyglądu powracających żółnierzy. Zawsze są oni ubrani w niezwykłe stroje, które są często dużo egzotyczniejsze od tych, które mieli na sobie żołnierze Sobieskiego. Prawidziwi „Turkowie” pełnią od wieków warty w tym samym składzie. Jest basza-czyli dowódca, figlowi – pilnują porządku, dorda – kwatermistrz. W skład oddziału wchodzą również zwiadowcy i szeregowi żołnierze.

„Turkowie” pełnią warte przez trzy dni. Pojawiaja się w Wielki Piątek. Warta zostaje zaciągnięta po symbolicznym przeniesieniu ciała Chrystusa do grobu. Strzegą go przez całą Wielką Sobotę. W Wielkanocną Niedzielę Turkowie biorą udział w barwnym korowodzie i innych zabawach. Towarzyszy im orkiestra i mieszkańcy. W Radomyślu jest także zwyczaj składania życzeń przez Turków. Chodzą od domu domu, a także do sąsiednich miejscowości. Bierze w tym udział cały oddział. Zwyczaj Turków w Radomyślu jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Cieszy on się także powodzeniem u turystów, którzy przyjeżdżają do Radomyśla, by zobaczyć Turków na własne oczy.

Pełnienie straży przy Grobie Pańskim jest zwyczajem znanym w całej Polsce, ale jest to obyczaj kultywowane coraz rzadziej. Warte pełnią zazwyczaj członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy ubrani są w odświętne mundury. Mają także halabardy albo szable. Pełnienie straży przy Grobie Pańskim nawiązuje do ewangelicznych zapisów o rzymskich żołnierzach, którzy pilnowali Grobu Chrystusa i byli świadkami Zmartwychwstania.

Słyszeliście o tym zwyczaju? Znacie jakieś inne, mało popularne, tradycje wielkanocne? Dajcie znać!

Katarzyna Olchowska

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaką siatkę ogrodzeniową wybrać?

Siatka ogrodzeniowa jest rozwiązaniem funkcjonalnym i tanim przy wykonywaniu ogrodzenia siatkowego. Jej rodzaje dostępne na rynku i charakterystyka dokonywana przez jej producentów mogą powodować dylemat, dotyczący właściwego podjęcia decyzji o wyborze jej rodzaju. Czy producenci zawsze mówią nam prawdę? Jaką siatkę wybrać i jak dobrać ją do konkretnych potrzeb?

Góry Opawskie – atrakcje

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” znajduje się na terenie trzech gmin. Są to: Głuchołazy, Prudnik i Lubrza. Góry Opawskie składają się z trzech masywów, na które prowadzą szlaki turystyczne, czyli: Góry Chrobrego, Biskupiej Kopy i Srebrnej Kopy oraz Długoty i Kobylicy. Do niezwykle malowniczych należą: przełom Białej Głuchołaskiej, dolina Złotego Potoku z przełomem w miejscowościach Jarnołtówek-Pokrzywna czy dolina Bystrego Potoku. Znajdują się tam również dwa rezerwaty: „Cicha Dolina" i „Las Bukowy".

Zobacz też

Jak uratować przesoloną zupę?

Chwila nieuwagi i w zupie czy w sosie ląduje za dużo soli. Nie trzeba oczywiście tego dania wyrzucać, są na to inne sposoby.

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Zastosowanie płytek ceramicznych Aparici Carpet

Tytułowy model płytek to bez wątpienia produkt wyjątkowy. To wynik efektownych przetarć stonowanych kolorów i metalizowanych, oryginalnych dodatków. Dzięki...

Może Cię zainteresuje: