Wielkanocne wróżby, przesądy

Wielkanoc    
ocena

Z Wielkanocą związanych jest wiele zwyczajów, które przypominaja, że zima odeszła i życie budzi się na nowo. Zaczynają kwitnąć kwiaty, zielenią się drzewa, wszystko zaczyna się od początku. Wielkanocne święta to także okazja do wróżenia i zaklinania przyszłości. Wszyscy liczą, że wiosna przyniesie coś dobrego. Do wielkanocnych wróżb można wykorzystać jajka, palmy i wodę, która w czasie świąt nabiera mocy niezwykłej.

Wielkanocne wróżby, przesądy

photoxpress.com

Zgodnie z tradycją w Wielkanoc zakochani wręczali sobie pisanki. Wróżyło to parze dobre i szczęśliwe małżeństwo, zdrowe dzieci i miłość. W czasach minionych panny na wydaniu bardzo uważnie liczyły jajka na stole. Jeśli była to liczba parzysta, dziewczyna mogła liczyć na szybkie znalezienie męża. Pisankie są symbole szczęścia, dlatego kiedyś bardzo często przynoszono je w prezencie. Obdarowanemu domowi wróżyło to wszelką pomyślność. Niezwykłą moc jaj podkreślano na każdym kroku. Znaczenia miało nawet woda, w której gotowana jajka na pisanki. Dziewczyny, które się w niej umyły miała zapewnioną urodę.  Jajka ze święconki trafiają zawsze na świąteczny stół. Zgodnie z tradycją od podzielenia się jajkiem zaczyna się wielkanocne śniadanie. Zwyczaj ten przypomina bożonarodzeniowe podzielenie się opłatkiem. Wierzono, że podzielenie się jajkiem chroni rodzine przed złymi wydarzeniami. Skorupki poświęconych jajek zjadane były przez kury. Dzięki temu kury miały nieść się przez cały rok. Zgniecione skorupki jajek rozrzucano także wokół domu i na polach. Miało to zagwarantować spokój domowników i urodzaj.

Niestety zapomniano o magicznej mocy palmy wielkanocnej. Kiedyś wierzono, że jest ona lekiem na wszelkie zło. Poświęconą już palmą uderzano w dom i domowników. W ten sposób przekazywano sobie jej moc. Dziewczyny dotknięte palmą zyskiwały na urodzie, a chłopcy stawali się silniejsi. Zupełnie normalną sprawą było połykanie bazi, chroniło to od uroków i chorób. Miało też wzmocnić ciało. Palme trzymano zazwyczaj w widocznym miejscu, aż do następnej Wielkanocy. Palmy chroniły dom przed kataklizmami, ludzi przed chorobami, a zbiory przed złą pogodą. Znaczenie miała też długość palm. Kiedyś nikt ich nie kupował, były robione przez domowników. Długie palmy wróżyły dlugie i szczęśliwe życie jej wykonawcy, a jego dzieciom zdrowie i urode.

W czasie wielkanocnych świąt szczególne moce przypisywano wodzie. Był to znak życia i oczyszczenia. Wierzono, że w Wielki Czwartek bądź Wielki Piątek trzeba wykąpać się w rzeczy lub jeziorze. Robiono to bez względu na temperturę. Kąpiel taka miała zapewnić urodę i gładką skóre. W Wielką Sobote święcono wodę, którą później skrapiano dom, mieszkańców i zwierzęta. Woda to także nieodzowny element lanego poniedziałku. Zgodnie z tradycją, pannie oblanej najbardziej wróżono szybkie zamążpójście.

Znaliście te wróżby? A może znacie inne, których tu nie uwzględniliśmy? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy