Do przygotowania tradycyjnego żuru potrzebne jest:

pół litra zakwasu,
półtora litra wywaru z mięsa i warzyw,
spory kawałek wędzonego boczku,
kawałek szynki,
dwa pętka białej kiełbasy,
3 jajka,
2 suszone grzyby,
3 liście laurowe,
2 małe cebulki,
3 ziarenka ziela angielskiego,
2 łyżeczki majeranku,
2 łyżki chrzanu,
1 łyżka pszennej mąki,
3 łyżki śmietany,
ziemniaki,
sól i pieprz do smaku

Natomiast do przygotowania tradycyjnego i naturalnego zakwasu potrzebne jest:

niecałe półtora kilograma mąki żytniej razowej,
2 ząbki czosnku,
3 ½ litra wody,
1 liść laurowy,
kromka razowego chleba

Ponieważ żurek to w pierwszej kolejności zakwas, należy przygotować go już dużo dużo wcześniej przed przystąpieniem do gotowania zupy. W tym celu należy przegotować i wystudzić wodę. Następnie w dużym, glinianym naczyniu wymieszać z letnią wodą mąkę, zgnieciony czosnek, kromkę chleba i liść laurowy. Tak przygotowany roztwór należy pozostawić w ciemnym i chłodnym miejscu na co najmniej 3-4 dni. Po tym czasie zakwas można przelać do butelek lub słoików i przechowywać w lodówce, maksymalnie dwa tygodnie.

Mając już przygotowany zakwas, można gotować żur. Najpierw należy zagotować wywar mięsno-warzywny. Następnie wrzucić do niego mięso i dodać drobno posiekaną cebulkę, przyprawy, oczyszczone grzyby oraz rozmieszaną wcześniej ze śmietaną i zakwasem mąkę. Całość gotować tak długo, aż nieco zgęstnieje. Następnie zupę można przyprawić solą i pieprzem oraz chrzanem. Przed podaniem należy ugotować białą kiełbasę, jajka oraz ziemniaki. Ziemniaki pokroić w kostkę, kiełbasę w plasterki, a jajka w ćwiartki i wkładać po trochu do każdego talerze przed nalaniem zupy.

Znacie inny przepis na żur wielkanocny? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapiekanka ziemniaczana z serem – przepisy
Następny artykułWakacje z dzieckiem – na co zwrócić uwagę?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here