Ciemna piwnica niekoniecznie nadaje się na zaaranżowanie w niej pokoju przeznaczonego na stały pobyt ludzi. Nadaje się bardziej na pracownię malarską, studio fotograficzne, salę
z kinem domowym, siłownię, salę gier, mini bar do spotkań towarzyskich, pomieszczenia, które mogą funkcjonować bez światła słonecznego.

Podczas upalnego lata, najchętniej wszyscy przeprowadzilibyśmy się do chłodnej piwnicy.

Możemy zatem spróbować urządzić w niej tzw. pokój sezonowy – będziemy z niego korzystać od czasu do czasu. Trzeba tylko postarać się urządzić piwnicę tak, by było w niej jak najjaśniej.

W piwnicy gromadzi się zwykle dużo wilgoci, zatem wszelkie prace najlepiej zacząć od wykończenia podłogi i ścian. Nie warto ocieplać piwnicy od wewnątrz – wilgoć i tak się będzie zbierać, a ściana będzie miała trudności z oddychaniem. Chcąc ocieplić trochę wnętrze piwnicy i poprawić jej izolacyjność, warto zastosować na ścianach panele drewniane, boazerię lub korek. Podłoga powinna być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć.

adaptacja piwnicy na mieszkaniephotoxpress.com

Piwnicę da się doprowadzić do stanu używalności i przerobić na całkiem przytulny kącik, potrzeba do tego tylko trochę wysiłku.

Jeśli zależy nam na tym by zaadaptować piwnicę na wnętrze użytkowe, zadbajmy o elektrykę – przyda się kilka dodatkowych gniazdek i punktów oświetleniowych. Jako część oświetlenia w piwnicy warto użyć świetlówek.

Uwaga!

Do piwnicy powinniśmy również dociągnąć wodę i zapewnić ogrzewanie – piwnica w części znajduje się pod ziemią, więc zimą może być w niej naprawdę chłodno.

Wydaje mi się, że raczej nikomu nie przyjdzie do głowy by do wyposażenia wnętrza piwnicy użyć ciemnych barw… Unikajmy ciężkich przytłaczających kolorów i mebli. Piwnicę powinniśmy starać się urządzić bardziej lekko, pomieszczenie powinno wydawać się przytulne, abyśmy chcieli w nim chętnie przebywać. Chyba, że myślimy o urządzeniu baru lub pomieszczenia w stylu klubowym – wtedy jak najbardziej możemy zaszaleć z barwami, okna i jasne światło nie są nam przecież w tym przypadku do niczego potrzebne. Wręcz – im ciemniej, tym lepiej.

Zobacz poradę filmową – Jak zaaranżować piwnicę – Leroy Merlin:

Jakie funkcję będzie spełniać Wasza piwnica? Na co planujecie ją przeznaczyć?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uzasadnić awans pracownika?
Następny artykułJakie akcesoria do kuchni wybrać?

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here