Aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim

Wnętrza    
ocena

Styl skandynawski cechuje świeżość, poczucie estetyki i piękna. Wnętrze w tym stylu powinno być jasne, harmonijne, czyste, schludne, urządzone dość oszczędnie w meble i dekoracje. Do urządzenia wnętrza w stylu skandynawskim powinniśmy używać naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień czy wiklina. Użycie naturalnych materiałów sprawia, że wnętrze jest zdrowe, panuje w nim przyjazna atmosfera.

Aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim

morguefile.com

Tkaniny, które stosuje się najczęściej to bawełna, len, wełna. Podłogi - drewno najczęściej jest bielone lub olejowane, podłoga powinna być raczej matowa.

Wnętrze skandynawskie wydaje się być zaprzyjaźnione z naturą.

Styl ten cechuje również prostota, którą widać w formach mebli, ozdób, dekoracji. Kolory to przede wszystkim biel - dużo bieli, ale również pastele, jasny beż i delikatne odcienie szarości. Koloru wnętrzom mogą dodać np. świeże kwiaty w wazonach, rozmieszczone w kilku miejscach w domu.

W stylu skandynawskim prym wiodą otwarte przestrzenie, duże odsłonięte okna - bez firan i zasłon. Jest to również styl trochę romantyczny - we wnętrzach można zauważyć zwiewne lekkie tkaniny kołysane podmuchem wiatru, tapety w delikatne wzory kwiatowe, miękkie wygodne kanapy, pledy, poduszki, ażury. Wnętrze wydaje się skromne i niewinne.

Na ścianach pojawiają się także boazerie lub fakturowane tapety. Można użyć również listew wykończeniowych - pod sufitem.

Fronty mebli i drzwi mają zazwyczaj wgłębienia. Meble mogą stać na nóżkach - doda to im lekkości. W jadalni pojawiają się regały, witryny i komody. Wnętrze dzięki temu wydaje się być bardziej domowe i przyjazne. Meble i część wyposażenia w stylu skandynawskim możemy znaleźć np. w IKEA.

Oświetlenie - żyrandole mogą być zarówno proste w swej formie (np. przypominające powiększone żarówki), jak i te bardziej dekoracyjne, które będą stanowić główną i najbardziej zauważalną dekorację wnętrza. Powinny być jednak utrzymane w stylistyce - ciekawym pomysłem są lampy wykonane ze sklejki, drewna lub papieru. Takie oświetlenie naturalnie wpisze się w charakter wnętrza.

Przestrzeń we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim powinna być uporządkowana - podobnie jak w minimalizmie, nie zagracamy przestrzeni, widoczne na zewnątrz elementy powinny być użyteczne i funkcjonalne.

Co Was przekonuje do stylu skandynawskiego? Co w nim lubicie najbardziej?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy