Aranżacja okien – firany, zasłony

Wnętrza    
ocena

Na wstępie tego artykułu pragnę zaznaczyć, iż nie jestem fanką firan i równie dobrze mogłyby dla mnie nie istnieć. Według mnie przestrzeń wokół okna powinna być na tyle klarowna i niczym nie zmącona, by móc podziwiać widok za oknem i aby światło naturalne miało dobry dostęp do pomieszczenia.

Aranżacja okien – firany, zasłony

pixabay.com

Czym innym są zasłony, rolety i ruchome żaluzje – dla odmiany, przydają się wtedy, kiedy światła jest zbyt dużo – np. latem lub gdy potrzebujemy choćby odrobiny intymności.

Firany i zasłony mogą się bowiem okazać niezbędne w przypadku bliskiego kontaktu dwóch sąsiadujących ze sobą budynków – w tym przypadku firany stanowią barierę wzrokową.

Firanki - dekoracje okienŹródło: sxc.hu

Jeśli już decydujemy się na firany i zasłony we wnętrzu – najładniej i najefektowniej wyglądają te wiszące prosto, bez niepotrzebnych upięć i dekoracji. Wówczas okno wygląda nowocześnie i zarazem elegancko. Jeszcze lepiej kiedy możemy pozwolić sobie na luksus posiadania długich zasłon – do ziemi lub układających się delikatnie na podłodze.

Firanki - zasłonyŹródło: sxc.hu

Karnisze – najlepiej jest pomyśleć o nich na etapie remontu w mieszkaniu i starać się je ukryć, wmontować (np. w sufit podwieszany), obudować. Im prościej i mniej się dzieje wokół okna, tym lepiej i schludniej ono wygląda. Ozdoby wokół okna nie powinny być główną atrakcją w pomieszczeniu. Obecnie na rynku jest spory wybór ładnych karniszy – nawet jeśli nie możemy już ich wbudować, możemy zdecydować się na proste formy geometryczne - istnieją proste szyny lub karnisze montowane do stropu lub ściany, mało widoczne.

Jeśli zdecydowaliśmy się na firanki – pięknie prezentują się te proste, jednolite (od jakiegoś czasu modne są również firany tzw. sznurkowe, które również dobrze wyglądają). W przypadku, kiedy zależy nam na ożywieniu wnętrza – lepiej zdecydować się na wzorzyste zasłony niż firany.

Sprawa upinania zasłon i dekoracji okna ma się inaczej, jeśli nasze wnętrze jest stylizowane – wtedy nawet wskazane są efektowne przewieszenia i tzw. podwiązki zasłon dla utrzymania stylu. We wnętrzu stylizowanym ozdoba okna jest niemal biżuterią.

 

Na jakie dekoracje okien się zdecydowaliście? Czym się kierowaliście przy wyborze takiej aranżacji?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy