Aranżacja okna kuchennego

Wnętrza    
ocena

Ozdobienie kuchennego okna tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. W pomieszczeniu tym panują specyficzne warunki – narażone jest ono na wilgoć, zmienne temperatury i łatwe zabrudzenia powierzchni. Generalna zasada jest taka, że ozdoby kuchennego okna powinny być raczej oszczędne, zwłaszcza w niewielkich rozmiarów wnętrzach. O takiej a nie innej aranżacji powinien też decydować sposób otwierania się okna, jego materiał oraz obecność lub brak parapetu.

Aranżacja okna kuchennego

sxc.hu

Kuchenne okna powinny otwierać się do wewnątrz, co ułatwia ich mycie. Ten fakt, a także konieczność częstego wietrzenia pomieszczenia wiąże się z tym, iż na parapecie, o ile taki w ogóle się w kuchni znajduje, nie należy raczej umieszczać żadnych ozdób i przedmiotów. Oczywiście, jeśli otwieramy zazwyczaj tylko jedno skrzydło okienne, a oba tylko podczas mycia, możemy część parapetu ozdobić wybranymi przez siebie dodatkami, które współgrać będą z wyposażeniem i wystrojem reszty kuchni. Najlepiej sprawdzą się tutaj zioła w ozdobnych doniczkach, patery owoców czy dodające wnętrzu eleganci świece. Pasować one będą zarówno do okien drewnianych, jak i plastikowych.

Przejdźmy do porad na temat dekoracji samych okien. Wiele z nas popełnia duży błąd wieszając w kuchennych oknach ciężkie i długie firany czy nawet zasłony. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie należy też montować w nich żaluzji. O tym, że obecność w kuchni zasłon czy kotar jest bezzasadne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie tylko przytłoczą one pomieszczenie, zablokują jakże ważny dostęp do naturalnego światła, lecz także ograniczają równie istotną wentylację, nie wspominając już o nieprzyjemnym nasiąkaniu zapachem gotowanych potraw. Oczywiście, w kuchennym oknie możemy powiesić firankę, jednak najlepiej, gdy będzie ona krótka i lekka. Doda ona pomieszczeniu swoistego uroku i może świetnie podkreślić styl i charakter wnętrza.

Oprócz firanki, polecanym do kuchennego okna elementem dekoracyjnym są niewątpliwie karnisze. Wybierać możemy spośród tych metalowych, drewnianych, plastikowych czy też mosiężnych. Charakteryzują się one rożnym wykończeniem i formą, więc z pewnością uda nam się znaleźć takie, które będą dobrze współgrać z resztą wnętrza.  

Dobierając ozdoby i dodatki na kuchenny parapet i do okna, kierujmy się jedną podstawową zasadą – powinny one harmonizować  z innymi elementami wyposażenia kuchni i jej nie przytłaczać. Dobrze dobrane, umiejętnie podkreślą urok wnętrza i sprawią wrażenie, iż są jego integralną, niemalże niezbędną częścią.

Macie inne pomysły na dekorowanie okien w kuchni? Jak wyglądają Wasze okna kuchenne? Podzielcie się pomysłami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy