Aranżacje tarasu - pomysły

Wnętrza    
ocena

Taras – miejsce, gdzie można wypocząć po ciężkim dniu pracy, urządzić przyjęcie w ciepły letni dzień lub po prostu poleżeć na leżaku i relaksować się kontemplując przyrodę. Z uwagi na wielozadaniowość tego miejsca, jego urządzenie jest czynnością wymagająca od nas sporego zaangażowania i zmysłu estetycznego. Należy pamiętać, że nie jest to oddzielny fragment naszego domu ale miejsce, które stanowi jego dopełnienie. Taras jest swoistym łącznikiem między strefą mieszkalną a ogrodem, tak więc powinien łączyć cechy obu tych przestrzeni. Warto więc wykorzystać w praktyce podstawowe zasady jego aranżacji, aby uzyskać estetyczną i jednolitą kompozycję zewnętrzną.

Aranżacje tarasu - pomysły

http://pixabay.com

Urządzając taras, musimy zatroszczyć się głównie o jego podłoże. Najlepiej sprawdzi się wykończenie z materiału mrozoodpornego, które będzie jednocześnie wykazywało antypoślizgowość i trwałość. Pamiętajmy, że taras narażony jest na działanie zróżnicowanych temperatur oraz wilgoci. Mając na uwadze wszystkie powyższe czynniki, z całą pewnością można polecić wyłożenie go gresem lub kamieniem posadzkowym. Jeśli jednak jesteśmy bezwzględnymi zwolennikami drewna, najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie gatunków egzotycznych. Taki parkiet nie tylko prezentuje się niezwykle  estetycznie, lecz dodatkowo jest łatwy w utrzymaniu, co  nabiera szczególnego znaczenia, gdy na dworze pada deszcz lub śnieg.

Najbardziej istotnym elementem wyposażenia tarasu są meble. Powinny one być wygodne i stabilne. Przede wszystkim jednak muszą wykazywać odporność na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych takich jak deszcz, słońce czy śnieg. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będą meble ogrodowe wykonane z rattanu. Latem świetnie sprawdzą się też meble wiklinowe. Niezbędnym elementem wyposażenia tarasu jest oczywiście wygodny stolik lub stół (jego wielkość zależy ilości osób mających przy nim siedzieć) oraz krzesła. Te ostatnie będą najwygodniejsze, jeśli posiadają funkcję wygodnego składania. Bardzo wygodnym, a przy tym eleganckim i oryginalnym rozwiązaniem może być wygodna ławka ogrodowa, na której latem można ułożyć dekoracyjne poduszki. Na tarasie idealnie sprawdzi się także parasol słoneczny. Latem ochroni nas przed namiarem słońca, a w przypadku nagłego deszczu, pomoże uniknąć zalania stołu.

Urządzając przylegający do naszego domu czy mieszkania taras, powinniśmy też zadbać o odpowiednią ochronę przed różnego rodzaju insektami. W tym celu należy zaopatrzyć się w niezwykle praktyczne moskitiery na rzepy. Warto też zakupić specjalne, stojące lub wiszące lampy, których światło odstraszać ma komary i inne owady. W sklepach ogrodowych bez problemu znajdziemy takie, które pełnią jednocześnie funkcję dekoracyjną.

Niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym naszego tarasu będą rośliny. Najlepiej umieścić je w ozdobnych doniczkach o różnych rozmiarach i formach. Poleca się wykorzystanie dużych, wolnostojących donic wykonanych z mrozoodpornej terakoty, wielkich wiklinowych koszy lub też oryginalnych, drewnianych skrzyń na ruchomych nóżkach. Na tarasach dobrze prezentują się rośliny sezonowe  takie jak np. petunie, bratki czy stokrotki. Dobrym rozwiązaniem są też rośliny wieloletnie np. ozdobne krzewy, sukulenty i byliny. Ostatnią nie mniej ważną kwestią dotycząca aranżacji tarasu jest jego oświetlenie. Najbardziej efektownie będą się prezentowały wiszące lampiony, których delikatne, rozproszone światło stworzy wieczorem wyjątkowo nastrojową atmosferę. Dekoracyjne oświetlenie powinno jednak być tylko i wyłącznie dodatkiem do głównej lampy, którą można łatwo zamontować na fasadzie domu.

Jest coś, o czym zapomnieliśmy? Macie inne pomysły na zaaranżowanie tarasu? Podzielcie się nimi!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy