Co na ściany w kuchni?

Wnętrza    
ocena

Kuchnia jest miejscem, gdzie panują specyficzne warunki – zmieniająca się podczas gotowania temperatura, narażenie na kontakt z wodą czy ryzyko zabrudzeń decydują o tym, iż w pomieszczeniu tym należy zastosować praktyczne pokrycie ścian. Szczególnie narażone na zniszczenie są miejsca nad blatem roboczym, umywalką i kuchenką lub też płytą grzewczą. Jaki materiał nadaje się więc na ścianę w kuchni? Wbrew pozorom, oprócz od razu nasuwających się na myśl kafli, mamy też inne ciekawe możliwości, które sprawdzą się zarówno pod kątem praktycznym, jak i estetycznym.

Co na ściany w kuchni?

photoxpress.com

Na początek warto wspomnieć kilka słów o niezwykle trwałym i praktycznym rozwiązaniu, czyli tradycyjnych płytkach. Ich zaletą jest ognioodporność, nie pochłanianie wilgoci i łatwe utrzymanie w czystości. Na rynku dostępne są kafle w przeróżnych odcieniach, rozmiarach i stylach, więc każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego do swojej kuchni.

Kolejnym z proponowanych rozwiązań jest pokrycie ścian cienkowarstwowym tynkiem, tapetą lub farbą. To koncepcja łącząca prostotę i stosunkowo niewielką cenę materiałów wykończeniowych. Samo pomalowanie ścian w kuchni niektórzy uznają paradoksalnie za brak wykończenia, jednak na rynku pojawiają się coraz to lepsze, odporne na wilgoć i zabrudzenia, jak też łatwe w utrzymaniu emulsje, które stanowią ciekawą alternatywę dla popularnych kafli. Pomalowanie ścian farbą lub pokrycie tapetą czy tynkiem stworzy jednolitą powierzchnię o efektowym i schludnym wyglądzie, bez trudnych w czyszczeniu łączeń.

Od lat stosowanym i nie wychodzącym z mody pomysłem jest wyłożenie kuchni naturalnym surowcem, jakim jest drewno. Sprawdzi się ono idealnie, jeżeli chcemy nadać wnętrzu bardziej „pokojowy” i ciepły charakter. Oczywiście, materiał ten musi być pokryty laminatem, aby był odporny na wilgoć i zabrudzenia. Można też skorzystać z tańszych, niezwykle praktycznych produktów drewnopodobnych. 

Na koniec warto wspomnieć o nowatorskim rozwiązaniu, które zdobywa coraz to większą popularność. Mowa tutaj o wykończeniu blachą. Pomysł ten zaczerpnięty jest z dużych lokali gastronomicznych. Blacha idealnie pasuje do kuchni w stylu minimalistycznym, industrialnym czy nowoczesnym. Kojarzy się ona, i słusznie, z nieskazitelną higieną. Jest o tyle praktyczna, że jej duże formaty zapewniają jednolite pokrycie obszaru nad ciągiem kuchennym i, tym samy, wyeliminowanie trudnych w utrzymaniu łączeń.

Która opcja najbardziej się Wam podoba? A może macie inne pomysły? Podzielcie się nimi!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy