Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrz?

Wnętrza    
ocena

Wraz z nieustannym zwiększaniem się popytu na usługi z zakresu aranżacji wnętrz, na rynku pojawia się coraz to więcej firm o takim profilu działalności. Niestety, nie każda z nich pochwalić się może odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i profesjonalizmem, a niedoświadczony w tej branży klient niekoniecznie wychwyci wszelkie braki i uchybienia. W celu uniknięcia współpracy z nierzetelnym usługodawcą, warto dowiedzieć się, co właściwie powinien zawierać projekt aranżacji wnętrz.

Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrz?

photoxpress.com

Bez względu na zakres prac projektanta , powinien on poinformować nas, czego możemy oczekiwać w ramach projektu. Chociaż proces planowania aranżacji wnętrz przebiegać może różnie u poszczególnych usługodawców, wyróżnić można kilka jego etapów, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.

Jeżeli zlecamy aranżację wnętrza już wybudowanego mieszkania czy domu, architekt powinien rozpocząć pracę od zmierzenia powierzchni wszystkich pomieszczeń (tzw. inwentaryzacja). Nawet, jeżeli udostępnimy specjaliście projekt architektoniczny wnętrza, jego obowiązkiem jest sprawdzenie, czy przedstawione tam wymiary zgadzają się ze stanem faktycznym.

Kolejny proces aranżacji wnętrz polega na opracowaniu ogólnej koncepcji. Powinna ona być przedstawiona w formie płaskiego rzutu wszystkich pomieszczeń z naniesionym na niego układem ścian działowych i uwzględnieniem wyposażenia. Warto tutaj podkreślić, że profesjonalny usługodawca nigdy nie ogranicza się do zaproponowania jednej koncepcji. Niezwykle istotne jest danie klientowi wyboru pomiędzy różnymi propozycjami, z których każdą można jeszcze odpowiednio modyfikować, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu.

Następnym etapem jest wybór kolorystyki i dobranie odpowiednich mebli oraz wyposażenia. Tutaj niezwykle istotne jest dopasowanie oferty do zasugerowanego przez klienta przedziału cenowego i zaprezentowanie konkretnych propozycji z katalogów. Od projektanta powinniśmy też oczekiwać okazania próbek konkretnych materiałów wykończeniowych tj. paneli, płytek czy też farb. Profesjonalny architekt podpowie nam, w jakich sklepach możemy obejrzeć na żywo wybrane produkty lub nawet wybierze się tam z nami.

Jeżeli zaakceptowaliśmy już koncepcję i wybraliśmy produkty, specjalista powinien przystąpić do opracowania projektu technicznego. Warto poprosić architekta o przedstawienie komputerowej wizualizacji – w dzisiejszych czasach są one już raczej standardem przy tego rodzaju usługach. Projekt techniczny obrazujący rozmieszczenie m.in. ścian, oświetlenia, kontaktów czy instalacji wodno-kanalizacyjnych daje klientowi możliwość zweryfikowania, czy jego oczekiwania są zgodne z wyobrażeniem projektanta. Wspólna analiza szkiców pozwoli uniknąć ewentualnych przyszłych nieporozumień. Na koniec pamiętajmy, że umowa zawarta z projektantem powinna wyszczególniać zakres jego prac, a także rysunki, które obejmuje projekt.

Dodalibyście coś do tego, co powyżej? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy