Bez względu na zakres prac projektanta , powinien on poinformować nas, czego możemy oczekiwać w ramach projektu. Chociaż proces planowania aranżacji wnętrz przebiegać może różnie u poszczególnych usługodawców, wyróżnić można kilka jego etapów, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.

Jeżeli zlecamy aranżację wnętrza już wybudowanego mieszkania czy domu, architekt powinien rozpocząć pracę od zmierzenia powierzchni wszystkich pomieszczeń (tzw. inwentaryzacja). Nawet, jeżeli udostępnimy specjaliście projekt architektoniczny wnętrza, jego obowiązkiem jest sprawdzenie, czy przedstawione tam wymiary zgadzają się ze stanem faktycznym.

Kolejny proces aranżacji wnętrz polega na opracowaniu ogólnej koncepcji. Powinna ona być przedstawiona w formie płaskiego rzutu wszystkich pomieszczeń z naniesionym na niego układem ścian działowych i uwzględnieniem wyposażenia. Warto tutaj podkreślić, że profesjonalny usługodawca nigdy nie ogranicza się do zaproponowania jednej koncepcji. Niezwykle istotne jest danie klientowi wyboru pomiędzy różnymi propozycjami, z których każdą można jeszcze odpowiednio modyfikować, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu.

Następnym etapem jest wybór kolorystyki i dobranie odpowiednich mebli oraz wyposażenia. Tutaj niezwykle istotne jest dopasowanie oferty do zasugerowanego przez klienta przedziału cenowego i zaprezentowanie konkretnych propozycji z katalogów. Od projektanta powinniśmy też oczekiwać okazania próbek konkretnych materiałów wykończeniowych tj. paneli, płytek czy też farb. Profesjonalny architekt podpowie nam, w jakich sklepach możemy obejrzeć na żywo wybrane produkty lub nawet wybierze się tam z nami.

Jeżeli zaakceptowaliśmy już koncepcję i wybraliśmy produkty, specjalista powinien przystąpić do opracowania projektu technicznego. Warto poprosić architekta o przedstawienie komputerowej wizualizacji – w dzisiejszych czasach są one już raczej standardem przy tego rodzaju usługach. Projekt techniczny obrazujący rozmieszczenie m.in. ścian, oświetlenia, kontaktów czy instalacji wodno-kanalizacyjnych daje klientowi możliwość zweryfikowania, czy jego oczekiwania są zgodne z wyobrażeniem projektanta. Wspólna analiza szkiców pozwoli uniknąć ewentualnych przyszłych nieporozumień. Na koniec pamiętajmy, że umowa zawarta z projektantem powinna wyszczególniać zakres jego prac, a także rysunki, które obejmuje projekt.

Dodalibyście coś do tego, co powyżej? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProjekt wnętrza – ile kosztuje, cena
Następny artykułJak wybrać architekta wnętrz?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here