W naszym kraju branża projektowania wnętrz dopiero się rozwija i do niedawna stosunkowo niewiele z nas mogło sobie pozwolić na skorzystanie z takich usług. Ostatnimi czasy można jednak zaobserwować pewne zmiany – wraz z rozwojem budownictwa i rosnącymi wymaganiami właścicieli nieruchomości, usługa projektowania wnętrz zyskuje na popularności.

Potrzeba skorzystania z pomocy architekta staje się uzasadniona, gdy jesteśmy na etapie urządzania domu czy mieszkania, w którym planujemy mieszkać przez długie lata. Jeżeli samy nie mamy czasu czy też „smykałki” do stworzenia funkcjonalnego i oryginalnego wystroju pomieszczeń, dobrze jest zlecić to profesjonaliście. Ogrom materiałów wykończeniowych dostępnych na rynku może przyprawiać nas o zawrót głowy. Architekt zaś jest na bieżąco z branżowymi nowinkami i produktami, więc polecić nam może najlepsze rozwiązanie w danym przedziale cenowym.

Niektórzy wolą zaprojektować wnętrza domu czy mieszkania samemu ze względu na fakt, że nie jest to usługa absolutnie niezbędna i rezygnując z niej, oszczędzamy trochę pieniędzy. Nie zawsze takie myślenie jest jednak właściwe. Projektant unika wielu błędów, które my sami, bez odpowiedniej wiedzy, możemy łatwo popełnić. W efekcie zostajemy z niefunkcjonalnie urządzonym wnętrzem lub też czekają nas kosztowne poprawki.

Wbrew obawom wielu osób, zatrudnienie architekta wnętrz nie oznacza zupełnego odcięcia się od procesu projektowania. Na każdym etapie prac mamy możliwość sugerowania poprawek lub dokonania drobnych modyfikacji. Tylko od naszego gustu i preferencji zależy, jak ostatecznie wyglądać będzie nasze lokum. Zadaniem architekta jest bowiem zrozumienie naszych potrzeb i najlepsza ich realizacja.

Oczywiście, z pomocy specjalisty nie warto korzystać w każdym przypadku. Jeżeli kupujemy mieszkanie pod wynajem dla studentów, zależeć im będzie przede wszystkim na podstawowym wyposażeniu i miejscu do spania. W takim wypadku usługa projektowania wnętrz zdaje się być zbyteczna. Jednakże, jeżeli chcemy przygotować mieszkanie czy dom pod wynajem dla osób wymagających najwyższych komfortów, musimy mieć świadomość, że eleganckie i oryginalne wnętrza, na pewno przyczynią się do łatwiejszego znalezienia chętnego najemcy. W takim wypadku pomoc architekta jest jak najbardziej zalecana.

A co Wy myślicie na ten temat? Zatrudnilibyście projektanta wnętrz? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać architekta wnętrz?
Następny artykułSpiżarnia w domu – aranżacje

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here