Gdzie najlepiej umieścić pralkę w łazience?

Wnętrza    
ocena

Łazienka, zwłaszcza w niedużych domach i mieszkaniach, oprócz pełnienia swojej podstawowej funkcji, z konieczności często stanowi także pralnię. Oprócz zlokalizowania w niej samej pralki, często montujemy też podsufitową suszarkę na bieliznę. Niewątpliwie, sprzęty te odejmują wnętrzu nieco uroku, więc aranżacja kącika przeznaczonego do prania w łazience wymaga naszej szczególnej uwagi.

Gdzie najlepiej umieścić pralkę w łazience?

photoxpress.com

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pralek - ładowane od frontu i ładowane od góry. Te pierwsze zajmują zwykle nieco większą powierzchnię, gdyż są szersze, a często też i głębsze od tego drugiego rodzaju sprzętu. Co więcej, przed pralką nie można już zaplanować przestrzeni na ustawienie jakiegokolwiek wyposażenia czy przedmiotów, gdyż uniemożliwia to konieczność zarezerwowania miejsca na otwieranie drzwiczek. Właśnie dlatego, jeśli mamy do dyspozycji jedynie niewielkich rozmiarów łazienkę, zrezygnujemy z pełno gabarytowej pralki na rzecz małej i zgrabnej, która otwiera się od góry.

Warto też rozważyć wąską pralkę ładowaną od przodu, ta jednak pomieści maksymalnie do 4,5 kg prania, więc jest odpowiednia tylko dla osób mieszkających samotnie czy bezdzietnych par. szukając miejsca dla tego sprzętu, warto wykorzystać znajdujące się często w łazienkach wnęki – to rozwiązanie pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Należy także pamiętać, że z praniem wiąże się nie tylko konieczność ustawienia w łazience tego sprzętu AGD. Niezbędne jest też wygospodarowanie miejsca na brudną bieliznę i odzież oraz środków piorących. Rozwiązaniem może być wysoka szafka, której dolne części zajmie kosz z ubraniami przeznaczonymi do prania, zaś górne – typowo łazienkowe akcesoria jak np. kosmetyki.

Jeżeli pozwala nam na to wielkość łazienki, możemy oddzielić część, gdzie będziemy robić pranie od reszty pomieszczenia za pomocą ażurowej ścianki czy rolet, które nie tylko stanowią rozwiązanie praktyczne, lecz, odpowiednio dobrane, mogą nawet pełnić funkcję dekoracji wnętrza.

Konieczną sprawą jest też zamontowanie elektrycznego gniazdka. Oczywiście, takowe zazwyczaj znajduje się już w łazience, jednak pamiętajmy, że pralka nie powinna być podłączona do jednego obwodu z innymi sprzętami (w łazience dotyczyć to może w szczególności suszarki, golarki elektrycznej czy prostownicy do włosów). Należy tutaj jeszcze wspomnieć o bardzo istotnym warunku, a mianowicie polskiej normie określającej odległość sprzętu od wanny (czy też kabiny prysznicowej) wynoszącej co najmniej 60 cm.

Na jaką pralkę się zdecydowaliście i jak jest zaaranżowana w łazience? Dajcie znać.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy