Jak dobrać kolor ścian?

Wnętrza    
ocena

Jeśli nasze mieszkanie jest gotowe do malowania pozostaje nam już tylko wybór odpowiedniego rodzaju farby oraz dobór idealnego koloru. Niestety nie jest to prosta decyzja, gdyż na rynku mamy szeroki wybór emulsji i jeszcze większą ilość możliwych odcieni.

Jak dobrać kolor ścian?

sxc.hu

Rodzaje farb:
- Odporne na ścieranie można zmywać samodzielnie w przypadku zabrudzenia.
- Matowe czy z połyskiem – ten drugi rodzaj emulsji nie błyszczy nawet w przetartym miejscu. Jednak jeśli ściana ma zgrubienia to farba z połyskiem tylko to uwypukli. Do ścian z nierównościami lepiej sprawdza się farba matowa.

Dobór kolorów
1. Podstawowym błędem jest brak umiejętności rozróżnienia między kolorem idealnym jako tło a takim, który ma służyć podkreśleniu ścian. Żeby łatwiej to zrozumieć posłużmy się metaforą kosmetyczną – podkład będzie tłem a pomadka i cienie – farbą akcentującą. Emulsja na ścianie służy wyeksponowaniu i podkreśleniu mebli dlatego należy wybrać idealną farbę jako tło.
2. Najważniejsze to wybór takiej farby, która będzie pasować do wszystkich elementów wyposażenia pokoju, oczywiście neutralny nie znaczy beżowy – możesz wybierać między pastelami po głębsze i bardziej nasycone barwy.
3. Większość firm produkujących emulsje oferuje je w podstawowych kolorach, z którego każdy ma swoje odcienie (od najciemniejszych do najjaśniejszych) Zawsze trafionym wyborem jest środkowy pasek w katalogu z farbami.
4. Warto malować sufit tym samym kolorem farby co ściany. Jeśli pozostawisz go w kolorze białym, wyglądać będzie jak prześcieradło. Gdy twoje mieszkanie ma nisko osadzony sufit to pomaluj sufit o dwa tony jaśniejszym kolorem niż ściany. Z kolei jeśli twoje mieszkanie jest wysokie, aby je optycznie obniżyć pomaluj ściany kolorem o dwa odcienie ciemniejszym niż ściany.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy