Jak dobrać kolory we wnętrzu?

Wnętrza    
ocena

Podczas remontu mieszkania, często stajemy przed trudnym wyborem – jaki kolor mamy wybrać na ściany, sufit, podłogę, jakie mamy wybrać meble i dodatki. Często idziemy złudnie za modą, nie zastanawiając się czy dany kolor będzie oddawał charakter wnętrza i czy będziemy czuli się komfortowo w takim miejscu.

Jak dobrać kolory we wnętrzu?

photoxpress.com

Wiadomo, że inne odcienie wybiera się do restauracji i klubów, a jeszcze inne do mieszkań. Zanim zdecydujemy się na konkretny kolor do mieszkania, warto odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania: jaki efekt chcemy uzyskać (wnętrze wesołe, wnętrze ciepłe, sterylne, pomieszczenie relaksacyjne, reprezentacyjne czy biurowe, itd.) oraz jakim typem osobowości jesteśmy (osoba spokojna nie będzie czuła się dobrze we wnętrzu zbyt ciemnym lub bardzo skontrastowanym).

Żólty pokójŹródło: sxc.hu

Kolory umiejętnie dobrane mogą optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń – jeśli  pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, ciemne kolory wizualnie jeszcze bardziej je zmniejszą, jasne natomiast optycznie powiększą. Podobnie jest z tapetami lub ścianami malowanymi w pasy – pasy pionowe sprawią, że wnętrze będzie wydawało się wyższe, poziome natomiast wizualnie poszerzą wąskie pomieszczenie. Jeśli zależy nam na tym, aby pomieszczenie wydawało się wyższe, można to również uzyskać poprzez odcięcie ściany od sufitu pasem w jasnym kolorze, ok. 10-15cm.

Każdy kolor odpowiada również za uczucia. Najprościej kolory można podzielić na ciepłe i zimne – ciepłe to takie, które „dążą” do czerwieni, zimne natomiast do koloru niebieskiego (błękitu). Kolory ciepłe, jak sama nazwa wskazuje, kojarzą się ze słońcem, światłem, ogniem, energią, optymizmem, namiętnością. Kolory zimne we wnętrzu dadzą uczucie harmonii, czystości, spokoju, zamyślenia, elegancji, przestronności wnętrza.

Kolejną właściwością koloru jest jego nasyceniekolory żywe, intensywne odpowiadają za pobudzenie i energię, dlatego nadają się do pomieszczeń, w których np. pracujemy; kolory bardziej blade, pastelowe nadają się do pomieszczeń relaksacyjnych, przeznaczonych do odpoczynku.

Pastelowy salon

Źródło: photoxpress.com

Na przykład odcienie koloru pomarańczowego, żółtego lub jasnego brązu sprawią, że wnętrze będzie wydawało się ciepłe, przyjazne dla oka. Takie kolory idealnie łączą się z materiałami naturalnymi – np. drewnem.

Barwy monochromatyczne sprawią, że wnętrze będzie odbierane jako bardziej eleganckie, spójne, harmonijne, sterylne. W takich pomieszczeniach warto jednak zdecydować się na jakiś kontrastujący akcent, detal.

Odcienie bieli, zieleni i niebieskiego doskonale nadają się do łazienek. Biel to czystość i harmonia, ciemna zieleń i ciemny błękit dodają elegancji i powagi. Jaśniejsze odcienie zieleni i błękitu kojarzą się z wyciszeniem, relaksem i spokojem, dlatego doskonale nadają się do domowego SPA.

Czewrone ściany

Źródło: sxc.hu

Czerwienie powinny służyć raczej jako akcent, kontrast dla zbyt monotonnych elementów wystroju wnętrza. Odcienie czerwieni – róż nadaje się do małych pomieszczeń, ociepla wnętrze, dobrze wygląda w połączeniu z innymi kolorami; bordo natomiast jest bardziej wyrazistym kolorem, dodaje elegancji, świetnie pasują do niego dodatki w kolorach złota, srebra, szarości i bieli.

Zobacz ciekawe realizacje - Video Inspiracje Leroy Merlin:

Jakie są Wasze ulubione kolory? Jakie kolory będą dominować w Waszym mieszkaniu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy