Jak optycznie powiększyć wąski pokój?

Wnętrza    
ocena

Wąski pokój wcale nie musi oznaczać, że pomieszczenie będzie niefunkcjonalne i mało atrakcyjne. Z pomocą kilku prostych zabiegów można w łatwy sposób urządzić ciekawe i w zupełności nie przypominające ciasnej klitki czy też toru do gry w kręgle wnętrze.

Jak optycznie powiększyć wąski pokój?

photoxpress.com

Jednym z pierwszych nasuwających się na myśl pomysłów jest poszerzenie pomieszczenia poprzez przesunięcie ścian. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy wadząca ściana jest konstrukcyjna. W takim wypadku pozostaje nam uciec się do optycznych sposobów poszerzenia wnętrza. Zacznijmy od początku, czyli malowania pokoju.

Nie jest żadną tajemnicą, że użycie jasnych kolorów sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że położenie odrobinę ciemniejszej tonacji farby na węższych ścianach lub pomalowanie ich w poziome pasy przyczyni się do uzyskania efektu bardziej krótkiego, a tym samym szerszego, pokoju. Jednocześnie pamiętajmy, że dłuższe ściany najlepiej będą się prezentowały w jasnych (np. beżowych) odcieniach.

Mówiąc o ścianach, warto też wspomnieć, że to na tych szerszych powinien się znajdować główny akcent pokoju. Oczywiście, nie oznacza to, że jeżeli okno czy kominek znajdują się na jednej z węższych ścian, należy zmienić ich położenie. Niemniej jednak, aby odwrócić uwagę od efektu wąskiego pomieszczenia, dobrze jest umieścić jakiś przyciągający wzrok element przy szerszej ścianie. Może to być np. płaski panoramiczny telewizor czy też duży, najlepiej odbijający światło (a tym samym sprawiający wrażenie, że pokój jest większy) mebel.

W urządzaniu wąskiego pomieszczenia istotną rolę odgrywa też oświetlenie. Wiemy już, że okno na węższej ścianie tylko potęguje wrażenie wąskości. Dlatego, dobrym pomysłem będzie zastosowanie drewnianych żaluzji poziomych i sztucznego oświetlenia (np. typu LED) w formie biegnącej w poprzek sufitu, a tym samym optycznie skracającej pokój, listwy.   

Przejdźmy do omówienia właściwego rozkładu mebli. Urządzając wąskie pomieszczenie, dobrze jest traktować je jako poszczególne części, nie zaś całość. W tym celu stwórzmy we wnętrzu poszczególne strefy. Przykładowo, część wypoczynkowa obejmować może kanapę usytuowaną w centralnym miejscu przy szerszej ścianie wraz z dwoma fotelami ustawionymi przy węższym końcu pokoju, zaś kącik do pracy czy stół jadalny z krzesłami najlepiej wtedy umieścić na przeciwległym końcu pomieszczenia. Poszczególne strefy wydzielić można używając kilku dywanów, które skutecznie przełamią wrażenie długiego korytarza. Najlepiej, aby były one okrągłe lub kwadratowe, wystrzegajmy się zaś tych podłużnych. Stosując się do powyższych rad sprawimy, że wąski pokój stanie się bardziej funkcjonalny i po prostu miły dla oka.

Macie inne pomysły na optyczne powiększenie pokoju? Dajcie znać.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy