Wnętrza Jak optycznie powiększyć wąski pokój?

Jak optycznie powiększyć wąski pokój?

-

Jednym z pierwszych nasuwających się na myśl pomysłów jest poszerzenie pomieszczenia poprzez przesunięcie ścian. Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w przypadku, gdy wadząca ściana jest konstrukcyjna. W takim wypadku pozostaje nam uciec się do optycznych sposobów poszerzenia wnętrza. Zacznijmy od początku, czyli malowania pokoju.

Nie jest żadną tajemnicą, że użycie jasnych kolorów sprawi, że wnętrze wyda się bardziej przestronne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że położenie odrobinę ciemniejszej tonacji farby na węższych ścianach lub pomalowanie ich w poziome pasy przyczyni się do uzyskania efektu bardziej krótkiego, a tym samym szerszego, pokoju. Jednocześnie pamiętajmy, że dłuższe ściany najlepiej będą się prezentowały w jasnych (np. beżowych) odcieniach.

Mówiąc o ścianach, warto też wspomnieć, że to na tych szerszych powinien się znajdować główny akcent pokoju. Oczywiście, nie oznacza to, że jeżeli okno czy kominek znajdują się na jednej z węższych ścian, należy zmienić ich położenie. Niemniej jednak, aby odwrócić uwagę od efektu wąskiego pomieszczenia, dobrze jest umieścić jakiś przyciągający wzrok element przy szerszej ścianie. Może to być np. płaski panoramiczny telewizor czy też duży, najlepiej odbijający światło (a tym samym sprawiający wrażenie, że pokój jest większy) mebel.

W urządzaniu wąskiego pomieszczenia istotną rolę odgrywa też oświetlenie. Wiemy już, że okno na węższej ścianie tylko potęguje wrażenie wąskości. Dlatego, dobrym pomysłem będzie zastosowanie drewnianych żaluzji poziomych i sztucznego oświetlenia (np. typu LED) w formie biegnącej w poprzek sufitu, a tym samym optycznie skracającej pokój, listwy.

Przejdźmy do omówienia właściwego rozkładu mebli. Urządzając wąskie pomieszczenie, dobrze jest traktować je jako poszczególne części, nie zaś całość. W tym celu stwórzmy we wnętrzu poszczególne strefy. Przykładowo, część wypoczynkowa obejmować może kanapę usytuowaną w centralnym miejscu przy szerszej ścianie wraz z dwoma fotelami ustawionymi przy węższym końcu pokoju, zaś kącik do pracy czy stół jadalny z krzesłami najlepiej wtedy umieścić na przeciwległym końcu pomieszczenia. Poszczególne strefy wydzielić można używając kilku dywanów, które skutecznie przełamią wrażenie długiego korytarza. Najlepiej, aby były one okrągłe lub kwadratowe, wystrzegajmy się zaś tych podłużnych. Stosując się do powyższych rad sprawimy, że wąski pokój stanie się bardziej funkcjonalny i po prostu miły dla oka.

Macie inne pomysły na optyczne powiększenie pokoju? Dajcie znać.

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Leczenie anemii

Niedokrwistość czyli anemia występuje wówczas gdy badanie krwi wykazuje, iż wartość hemoglobiny i erytrocytów jest niższa niż wskazuje norma. Wyróżnia się wiele typów niedokrwistości, łącznie około 100.

Wzrost cen w 2012 roku

Galopujące ceny paliwa oraz zapowiadane podwyżki energii elektrycznej nie pozostawiają złudzeń, że rok 2012 będzie droższy od poprzedniego. Co i o ile zdrożeje? Na jakie obniżki możemy liczyć?

Zobacz też

Sprzedaż mieszkania spółdzielczego – jakich formalności trzeba dopełnić?

Chcemy sprzedać mieszkanie spółdzielcze i zastanawiamy się, czy możemy...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: