Jak oświetlić łazienkę?

Wnętrza    
ocena

O oświetleniu łazienki powinniśmy myśleć na etapie projektowania łazienki - wtedy nic nie będzie przypadkowe, a pomieszczenie będzie wyglądało elegancko i spójnie. Ponadto zazwyczaj potrzebne są dodatkowe gniazdka i punkty elektryczne.

Jak oświetlić łazienkę?

morguefile.com

Najbardziej efektownym sposobem oświetlenia łazienki jest wykonanie sufitu podwieszanego i umieszczenie w nim oświetlenia wbudowanego (halogeny). Możemy również umieścić w suficie podwieszanym szynę do oświetlenia systemowego, z której mogą zwisać małe reflektory. Sufit podwieszany powinien sięgać w dół na min. 20cm - ok. 15cm zajmie konstrukcja lamp do wbudowania, oprócz tego nad lampami powinno być trochę wolnej przestrzeni.

Jeśli nie mamy miejsca w łazience na wykonanie takiego sufitu, ponieważ nasza łazienka nie jest zbyt wysoka, a nie chcemy jej jeszcze tej wysokości odejmować - możemy wykonać opaskę gk po zewnętrznym obwodzie ścian. Będzie to również sufit podwieszany, jednak nie zabierze on nam tyle przestrzeni, jak ten w pierwszym przypadku.

Oświetlenie wbudowane to nie tylko estetyka wnętrza, ale również wygoda - nie musimy czyścić tych lamp, jak w przypadku np. żyrandoli.

Jeśli natomiast uważamy, że sufit podwieszany jest złym pomysłem i nie będzie pasował do stylu łazienki - możemy zastosować oświetlenie sufitowe w postaci plafonów lub żyrandoli.

Ciekawym pomysłem jest użycie kabli ledowych do oświetlenia wnęk - np. spodu wanny, sufitu podwieszanego, a także półek. Takie światło jest bardziej delikatne, rozmyte, nastrojowe. Warto również rozdzielić włączniki światła - tak, aby oświetlenie główne łazienki i to bardziej dekoracyjne (np. LED) zapalały się oddzielnie.

jak oświetlić łazienkę pomysłymorguefile.com

Podczas projektowania oświetlenia w łazience warto również pamiętać o oświetleniu lustra - w postaci np. kinkietów bocznych lub jednego górnego. Oprócz oświetlenia głównego, oświetlenie lustra przyda nam się na przykład podczas wykonywania makijażu lub w przypadku mężczyzn - golenia.

Coraz częściej stosuje się również oświetlenie nad prysznicem - jednak muszą to być specjalne lampy wodoodporne, bardziej wytrzymałe - tak, aby nie doszło do zwarcia i pod wpływem pary nie pękło szkło lampy, które z pewnością jest niebezpieczne.

W jakim stylu chcecie zaaranżować łazienkę? Skąd taki pomysł na aranżację?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy