Jeśli chcemy mieć retro podłogę – taką która będzie miała nierówną fakturę i wygląd starego drewna – możemy oczywiście kupić gotowe deski lub panele w takim stylu lub możemy pobawić się sami w postarzanie drewna.

Podłogę z desek możemy postarzyć po ułożeniu surowych desek lub każdą deskę oddzielnie, przed ułożeniem.

Postarzana podłogaŹródło: sxc.hu

Chcąc uzyskać efekt wytłoczenia i nierówności starego drewna – musimy je po prostu ‘zużyć’. Można to zrobić specjalną szczotką, tłuczkiem, maszyną do szczotkowania (jeśli mamy dużą powierzchnię, ciężko będzie zrobić to ręcznie). Sposobów jest wiele. Możemy drewno ciąć, strugać, gładzić, szlifować, przecierać (np. watą stalową). Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Aby podłoga wyglądała na bardziej starą – możemy również drewno opalać.

Postarzanie mebliŹródło: sxc.hu

Następnie, uzyskaną fakturę musimy pokryć – bejcą, woskiem, lakierobejcą lub olejem. Efektownie na takiej postarzanej podłodze wygląda spora ilość słojów i sęków.

Jeśli chcemy postarzyć meble – do uzyskania tego efektu najczęściej używa się patyny. Można to również zrobić używając kilku kolorów farb – ciemniejszej, jaśniejszej, przecierając później powierzchnię. Efekt starości można uzyskać stosując również w tym przypadku – lakierobejcę lub olej. Najczęściej efekt postarzonego drewna kojarzy nam się z ciemnym cieniowanym drewnem, pełnym widocznych sęków. Jednak można postarzyć również białe meble lub ecru – jeśli chcemy uzyskać kuchnię w stylu angielskim lub retro.

Do tego zabiegu najczęściej używa się właśnie patyny – od jej ilości zależy efekt. Meble bowiem możemy postarzyć delikatnie (np. jeśli rażą nas jednolite białe fronty szafek) i chcemy je trochę przyciemnić lub postarzyć trochę mocniej – używając większej ilości patyny, przecierając później całość.

Najlepszym sposobem jest wykonanie próby na niewielkiej powierzchni mebla – wtedy efekt nas nie zaskoczy. Czasem może okazać się bowiem tak, że coś co ładnie wygląda u sąsiada, wcale nie musi pasować do naszego wnętrza i naszych mebli.

Postarzana komodaŹródło: photoxpress.com

Dla wzmocnienia efektu postarzonej szafy lub komody – możemy użyć specjalnych stylizowanych okuć i uchwytów.

Jak postarzyć meble? – Film instruktażowy Leroy Merlin:

W jakim stylu jest urządzony Wasz dom? Co Was przekonuje do wybranej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMinimalizm w aranżacji wnętrz
Następny artykułTynki wewnętrzne dekoracyjne – rodzaje

Anna Jabłońska – projektantka wnętrz. Ukończyła Architekturę na Politechnice Białostockiej. Od kilku lat realizuje projekty we współpracy z biurami projektowymi, a także pod szyldem własnej firmy. Również u nas dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Mimo  iż ukończyłam studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki, moją pasją stało się projektowanie wnętrz. Od dziecka lubiłam stale coś zmieniać, poprawiać, projektować. I tak mi zostało.

Projektowanie wnętrz to wbrew pozorom nie tylko przyjemność i dobieranie kolorów, ale również ciężka praca, pełna kompromisów i ciągłego poszukiwania. Jednak uwielbiam ten moment, kiedy po wielu trudach i tygodniach pracy, widzi się efekt końcowy.

Od dwóch lat prowadzę własną firmę, która zajmuje się projektowaniem, głównie w województwie mazowieckim i podlaskim. Obecnie pracuję nad napisaniem książki i własnym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz, który wystartuje już wkrótce.

Moją pasją jest również malarstwo, fotografia i  pisanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here