Jak urządzić balkon?

Wnętrza    
ocena

Rośliny pełnią w naszych domach bardzo ważną rolę. Nie tylko są one ozdobnymi dodatkami, lecz także pomagają nam w wyciszeniu, dodają energii, jak też oczyszczają powietrze. Warto więc otaczać się nimi we wnętrzach, a jeśli w mieszkaniu czy domu mamy także balkon, dobrze jest zaaranżować na nim swojego rodzaju zieloną oazę. Dla niejednego z nas stanowić on będzie alternatywę dla ogrodu, o jakim zawsze marzyliśmy. Bez względu na rozmiary balkonu, dzięki praktycznym wskazówkom aranżacyjnym, można tam stworzyć miejsce wyjątkowe.

Jak urządzić balkon?

photoxpress.com

Najważniejszym elementem planowania wyglądu balkonu jest uprzednie uporządkowanie jego powierzchni. Dużo osób ma tendencję do zagracania tego miejsca różnymi nie mieszczącymi się w mieszkaniu narzędziami i przedmiotami. Jeżeli naprawdę nie mamy gdzie ich schować, a rozmiary balkonu nam na to pozwolą, ustawmy tam praktyczną drewnianą skrzynię lub szafkę. Zmieścimy w niej wszelkie mało „reprezentacyjne” przedmioty, a mebel z naturalnego surowca sam w sobie  stanowić będzie ozdobę, zwłaszcza, gdy kontrastować z nim będzie zieleń balkonowych roślin.

Kolejną ważną sprawą jest wyłożenie podłogi. Niektórzy uważają, że nie warto inwestować tutaj w kafle czy inny droższy materiał, jednak powierzchnia balkonu sprawia, że tak czy inaczej nie będzie to mocno nadwyrężający budżet wydatek. Na typowych, niewielkich balkonach w bloku sprawdzi się łatwa w utrzymaniu, odporna na zmienne temperatury glazura, zaś w przypadku większych powierzchni pozwolić sobie możemy na bardziej oryginalne wyłożenie podłogi np. w postaci eleganckich i wytwornych desek z delikatnie prążkowaną fakturą. Jeżeli zaś chodzi o kolor ścian, najlepiej sprawdzą się tutaj jasne, pastelowe i słoneczne odcienie. 

Balkon to miejsce, gdzie chcemy przede wszystkim wypocząć w przyjemnym otoczeniu. Warto wiec ustawić na nim krzesło z małym stoliczkiem, przy którym w lecie będzie można zjeść obiad lub popijać zimnego drinka. Jeżeli wielkość balkonu na to pozwala, możemy też pomyśleć o wygodnym leżaku, na którym w słoneczne dni można się będzie opalać i relaksować.

Balkon to przestrzeń między uporządkowanym domem a światem zewnętrznym. Powinien więc łączyć on praktyczne funkcje wnętrza (co zapewnią w/w meble, wyłożenie podłogi i pokrycie ścian) i dzikość świata natury. Te ostatnią najlepiej będą symbolizować rośliny i kwiaty. Doniczki ustawić można na parapecie, powiesić na ścianie czy suficie lub też przymocować do balustrad. Warto mieć tutaj na uwadze że na małym balkonie niezbyt dobrym pomysłem będzie ustawienie ciężkich, masywnych donic. Pamiętajmy też, że o wyborze takich a nie innych roślin powinien decydować stopień nasłonecznienia balkonu. Wbrew powszechnym przekonaniom, na balkonie od południowej strony nie jest tak łatwo hodować rośliny, które będą narażone na zbytnie oddziaływanie promieni słonecznych. W takich warunkach sprawdzą się jednak zwłaszcza bratki i pelargonie. Najbardziej bezproblemowy w hodowli okaże się zaś balkon wschodni –uprawiać na nim można surfinię, świeże zioła, stokrotki, bratki, fuksję czy werbenę.

A jak Wy zaaranżowaliście balkon? Dodalibyście coś do naszych propozycji? Dajcie znać!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =

Polecamy