Jak urządzić jadalnię?

Wnętrza    
ocena

Jadalnia to pomieszczenie odgrywające duża rolę szczególnie w domach jednorodzinnych, gdzie silne więzi pomiędzy członkami rodziny zachęcają do wspólnego przebywania przy jednym stole. Spożywanie posiłków z resztą domowników sprawia, że zacieśniają się rodzinne więzy. Jadalnia może być więc doskonałym miejscem na wspólne spotkania i rozmowy – z pewnością lepszym, niż typowy salon, w którym uwagę wszystkich przykuje, chcąc nie chcąc, telewizor. Dlatego warto postarać się, aby miejsce to było przytulne i funkcjonalne, tak, aby spędzany w nim czas sprawiał nam tylko przyjemność. Pomóc w tym może odpowiednia aranżacja - na szczęście urządzenie jadalni nie jest wcale aż tak trudne.

Jak urządzić jadalnię?

sxc.hu

Niegdyś jadalnia była miejscem, gdzie  tylko i wyłącznie spożywało się posiłki. Dziś, wraz z rozwojem trendu wielozadaniowości i multifunckjonalności przestrzeni mieszkalnej, pojawiły się rozwiązania, dzięki którym jadalnia może też pełnić rolę pokoju dziennego. Od tego, jak zaaranżujemy to pomieszczenie i jakie funkcje będzie pełniło, decyduje w dużej mierze jego powierzchnia i ustawność.

W jednorodzinnych domach kuchnie połączone są zazwyczaj z jadalnią tworząc spójną i przestronną powierzchnię. Takie rozwiązanie daje duże możliwości aranżacyjne. Bez względu jednak na wybrany styl, kolory ścian czy wykończenie, kuchnia i przylegający do niej pokój powinny ze sobą współgrać i się uzupełniać. Gdy jadalnia urządzona jest w oddzielnym pomieszczeniu, może ona reprezentować zupełnie inny charakter i klimat niż kuchnia, jednak taka koncepcja wiąże się z pewną niedogodnością. Chodzi tutaj mianowicie o konieczność niewygodnego przenoszenia posiłków z jednego pomieszczenia do drugiego. Najlepiej jest zastosować wtedy przesuwane drzwi, lub wyburzyć część ściany, aby pomieszczenia, nie tracąc na swojej niezależności, były możliwie najlepiej połączone.

W niewielkich mieszkaniach trudno jest wygospodarować miejsce na typową jadalnię. Mamy więc do dyspozycji albo aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym (który w kawalerkach pełni też funkcję sypialni), albo możliwość zorganizowania niewielkiego kącika jadalnego w dużym pokoju. Pierwsza z opcji pozwala skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim jest ustawienie stołu na granicy między sferą mieszkalną a kuchenną. Stanowić on będzie wtedy płynne przejście do części pomieszczenia pełniącego zupełnie inną rolę. Jeżeli zaś jadalnię chcemy urządzić w dużym pokoju, musimy wziąć pod uwagę, czy wielkość pomieszczenia pozwala nam na ustawienie tam stołu i krzeseł na stale (najwygodniejsza opcja), czy też meble te wstawiać będziemy do pokoju tylko podczas organizacji większych obiadów czy przyjęć. Kompromisem między obiema tymi wersjami jest kupno stołu składanego, który na co dzień może pełnić funkcję miejsca do pracy, zaś na specjalne okazje zostanie rozłożony, aby pomieścić większą grupę osób.

Co Wy na to? Jakie jadalnie najbardziej się Wam podobają? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy