Jak urządzić kuchnię w bloku?

Wnętrza    
ocena

Urządzenie kuchni w bloku wiąże się przede wszystkim z problemem braku odpowiedniej przestrzeni zarówno do pomieszczenia mebli i niezbędnych sprzętów, jak też wygodnego z nich korzystania. Stoimy przed niewielkim polem do manewru dotyczącym możliwości zabudowy, co jednak nie oznacza, że kuchnia w bloku musi być niewygodna i mało funkcjonalna.

Jak urządzić kuchnię w bloku?

morguefile.com

Planując zabudowę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz cechy pomieszczenia takie jak rozmieszczenie instalacji elektrycznej czy przyłączy gazu. Naszym głównym celem powinno być zapewnienie funkcji użytkowej – przy małych kuchniach ich wystrój i dekoracja schodzi na dalszy plan. Oczywiście, komfortowo rozplanowaną przestrzeń dobrze jest uzupełnić o ciekawy design, jednak nie powinno to zdominować naszych decyzji o takim a nie innym urządzeniu kuchni w bloku.

Niewielkie pomieszczenie lepiej jest zabudować niższymi meblami ze stosunkowo dużą powierzchnią roboczą. Lepiej unikać zabudowy górnych części ścian aż do sufitu – w przypadku konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca, lepiej postawmy na małe, otwarte półki nad blatem. Maksymalna zabudowa stworzy przytłaczający efekt. Jeżeli jednak brakuje nam miejsca na akcesoria i sprzęty, najlepiej sprawdzą się przeszklone półki powieszone na wysokości oczu, gdyż powiększą one  optycznie przestrzeń.

Po wstawieniu zlewozmywaka, kuchenki lub płyty grzewczej, a czasem także pralki (z uwagi na typowy dla bloków brak wystarczającej przestrzeni w łazience), zostanie nam już stosunkowo niewiele miejsca do typowo kuchennej pracy. Dlatego, nie warto zastawiać i tak niewielkiego blatu niepotrzebnymi sprzętami. Można pomyśleć też o głębszym niż standardowy blacie, który dodatkowo pozwala wygospodarować większą przestrzeń dla dolnych półek.

Urządzając małą kuchnię, dobrze jest korzystać z dostępnych na rynku udogodnień. Przykładowo, w okolicy zlewozmywaka można umocować praktyczne, lecz nieprzytłaczające małego pomieszczenia relingi, na wewnętrznej stronie szafek – uchwyty na przyprawy, zaś w półkach narożnych – wygodne obrotnice.

Małe kuchnie w bloku najlepiej prezentują się, gdy są utrzymane w jasnych odcieniach. Lepiej unikajmy malowania ścian w ciemnych kolorach. Oczywiście, nie oznacza to, że zdecydowane odcienie należy zupełnie wykluczyć przy planowaniu aranżacji. Kolorowe kubki, doniczki z ziołami czy inne drobiazgi wiszące na relingu lub ustawione na otwartych półkach sprawią, że kuchnia w bloku nabierze charakteru.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania małej kuchni? Podzielcie się nimi.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy

Jak urządzić biuro?

Jak urządzić biuro?

Monika Magda

Jaka płyta do kuchni?

Jaka płyta do kuchni?

Anna Jabłońska, Biuro Projektowe

Aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim

Aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim

Anna Jabłońska, Biuro Projektowe