Planując zabudowę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz cechy pomieszczenia takie jak rozmieszczenie instalacji elektrycznej czy przyłączy gazu. Naszym głównym celem powinno być zapewnienie funkcji użytkowej – przy małych kuchniach ich wystrój i dekoracja schodzi na dalszy plan. Oczywiście, komfortowo rozplanowaną przestrzeń dobrze jest uzupełnić o ciekawy design, jednak nie powinno to zdominować naszych decyzji o takim a nie innym urządzeniu kuchni w bloku.

Niewielkie pomieszczenie lepiej jest zabudować niższymi meblami ze stosunkowo dużą powierzchnią roboczą. Lepiej unikać zabudowy górnych części ścian aż do sufitu – w przypadku konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca, lepiej postawmy na małe, otwarte półki nad blatem. Maksymalna zabudowa stworzy przytłaczający efekt. Jeżeli jednak brakuje nam miejsca na akcesoria i sprzęty, najlepiej sprawdzą się przeszklone półki powieszone na wysokości oczu, gdyż powiększą one optycznie przestrzeń.

Po wstawieniu zlewozmywaka, kuchenki lub płyty grzewczej, a czasem także pralki (z uwagi na typowy dla bloków brak wystarczającej przestrzeni w łazience), zostanie nam już stosunkowo niewiele miejsca do typowo kuchennej pracy. Dlatego, nie warto zastawiać i tak niewielkiego blatu niepotrzebnymi sprzętami. Można pomyśleć też o głębszym niż standardowy blacie, który dodatkowo pozwala wygospodarować większą przestrzeń dla dolnych półek.

Urządzając małą kuchnię, dobrze jest korzystać z dostępnych na rynku udogodnień. Przykładowo, w okolicy zlewozmywaka można umocować praktyczne, lecz nieprzytłaczające małego pomieszczenia relingi, na wewnętrznej stronie szafek – uchwyty na przyprawy, zaś w półkach narożnych – wygodne obrotnice.

Małe kuchnie w bloku najlepiej prezentują się, gdy są utrzymane w jasnych odcieniach. Lepiej unikajmy malowania ścian w ciemnych kolorach. Oczywiście, nie oznacza to, że zdecydowane odcienie należy zupełnie wykluczyć przy planowaniu aranżacji. Kolorowe kubki, doniczki z ziołami czy inne drobiazgi wiszące na relingu lub ustawione na otwartych półkach sprawią, że kuchnia w bloku nabierze charakteru.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania małej kuchni? Podzielcie się nimi.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić wąską kuchnię?
Następny artykułJak urządzić aneks kuchenny?

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here