Wnętrza Jak urządzić kuchnię w bloku?

Jak urządzić kuchnię w bloku?

-

Planując zabudowę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby oraz cechy pomieszczenia takie jak rozmieszczenie instalacji elektrycznej czy przyłączy gazu. Naszym głównym celem powinno być zapewnienie funkcji użytkowej – przy małych kuchniach ich wystrój i dekoracja schodzi na dalszy plan. Oczywiście, komfortowo rozplanowaną przestrzeń dobrze jest uzupełnić o ciekawy design, jednak nie powinno to zdominować naszych decyzji o takim a nie innym urządzeniu kuchni w bloku.

Niewielkie pomieszczenie lepiej jest zabudować niższymi meblami ze stosunkowo dużą powierzchnią roboczą. Lepiej unikać zabudowy górnych części ścian aż do sufitu – w przypadku konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca, lepiej postawmy na małe, otwarte półki nad blatem. Maksymalna zabudowa stworzy przytłaczający efekt. Jeżeli jednak brakuje nam miejsca na akcesoria i sprzęty, najlepiej sprawdzą się przeszklone półki powieszone na wysokości oczu, gdyż powiększą one optycznie przestrzeń.

Po wstawieniu zlewozmywaka, kuchenki lub płyty grzewczej, a czasem także pralki (z uwagi na typowy dla bloków brak wystarczającej przestrzeni w łazience), zostanie nam już stosunkowo niewiele miejsca do typowo kuchennej pracy. Dlatego, nie warto zastawiać i tak niewielkiego blatu niepotrzebnymi sprzętami. Można pomyśleć też o głębszym niż standardowy blacie, który dodatkowo pozwala wygospodarować większą przestrzeń dla dolnych półek.

Urządzając małą kuchnię, dobrze jest korzystać z dostępnych na rynku udogodnień. Przykładowo, w okolicy zlewozmywaka można umocować praktyczne, lecz nieprzytłaczające małego pomieszczenia relingi, na wewnętrznej stronie szafek – uchwyty na przyprawy, zaś w półkach narożnych – wygodne obrotnice.

Małe kuchnie w bloku najlepiej prezentują się, gdy są utrzymane w jasnych odcieniach. Lepiej unikajmy malowania ścian w ciemnych kolorach. Oczywiście, nie oznacza to, że zdecydowane odcienie należy zupełnie wykluczyć przy planowaniu aranżacji. Kolorowe kubki, doniczki z ziołami czy inne drobiazgi wiszące na relingu lub ustawione na otwartych półkach sprawią, że kuchnia w bloku nabierze charakteru.

Co myślicie na ten temat? Macie inne pomysły/ sugestie dotyczące urządzania małej kuchni? Podzielcie się nimi.

Monika Magda

Monika Magda – z zawodu licencjonowany pośrednik nieruchomości, z zamiłowania wielka pasjonatka aranżacji wnętrz. Od jakiegoś czasu zawodowo związana z zupełnie odmienną branżą (turystyka), jednak stara się być zawsze na bieżąco z nowymi trendami i rozwiązaniami z dziedziny urządzania wnętrz.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Chociaż zawodowo związana jestem obecnie z branżą turystyczną (prowadzę własną działalność gospodarczą), od kiedy sięgam pamięcią, moją wielką pasją była aranżacja i architektura wnętrz.

Pracując jako pośrednik nieruchomości, miałam okazję odwiedzać wiele mieszkań i domów. Zdałam sobie sprawę z faktu, że chociaż w naszym kraju właściciele nieruchomości mieszkaniowych zazwyczaj sprzedają je bez wyposażenia, ma ono ogromny wpływ na ostateczną decyzję o kupnie. Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego, zwykle wyobrażamy sobie, jak sami je urządzimy, a ciekawe pomysły i rozwiązania zastosowane przez dotychczasowych właścicieli mogą zachęcić do nabycia danego lokum.

Wbrew obiegowej opinii, aranżacja wnętrz nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru odpowiednich kolorów czy materiałów wykończeniowych. Niezwykle istotna, o ile nie najistotniejsza, jest tutaj wiedza o ergonomii i umiejętność kreatywnego spojrzenia na – z pozoru zwykłe – cztery ściany. Zawsze fascynowało mnie, jak umiejętne połączenie ogólnie przyjętych zasad z dziedziny aranżacji z indywidualnym podejściem do każdego wnętrza może wyczarować zachwycający efekt końcowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zabezpieczenia kredytów firmowych

Gdy firma potrzebuje środków na bieżące dofinansowanie działalności kredyt wydaje się idealnym rozwiązaniem. Pozwoli na realizację planowanych inwestycji i utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

White Forest Cake – przepis

White Forest Cake to jasna odmiana bardziej popularnego ciasta, zwanego tort Szwarcwaldzki lub Black Forest Cake. Charakteryzuje się użycie takich składników jak: jasny biszkopt, bita śmietana, likier wiśniowy i wiśnie.

Zobacz też

Skalne Miasta w Polsce

Kiedyś miejsca nazywane "skamieniałymi miastami" wzbudzały nieokreślone uczucia niepewności i tajemnicy, które sprawiały, że zawsze wiązały się z nimi jakieś legendy i podania. Obecnie magia, którą tworzą różnokształtne formacje skalne sprawia, że nie brakuje osób, pragnących poczuć ową niezwykłą atmosferę.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: