Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Wnętrza    
ocena

Kuchnia w stylu wiejskim jest bardzo ciepła i przytulna, sprzyja rodzinnym spotkaniom, panuje w niej domowa, sielska atmosfera. Czujemy się w niej komfortowo, bezpiecznie, radośnie. Wypełniona jest po brzegi przeróżnymi ozdobami, bibelotami, aromatycznymi przyprawami. Mimo, iż wszystkiego w niej pełno - wiszących garnków, sprzętów ustawionych na wierzchu blatu, czujemy się w niej dobrze.

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

morguefile.com

Styl kuchni jest bardziej luźny, dynamiczny, mniej spięty niż w przypadku kuchni nowoczesnych, gdzie ład, prostota i super połysk nie pozwalają do końca poczuć tej domowej atmosfery. Mieszkanie urządzone w stylu wiejskim wydaje się być azylem.

Kuchnia wiejska różni się od kuchni angielskiej tym, że występuje w niej więcej drewna, fronty mebli kuchennych częściej są drewniane w naturalnym swym kolorze lub postarzane, rzadziej malowane na biało lub waniliowo, jak właśnie w kuchniach angielskich. Uchwyty montowane do szafek są dekoracyjnie rzeźbione, najczęściej mosiężne, jednak mogą być również porcelanowe, postarzane.

Wiejska kuchnia charakteryzuje się również tym, że czasem frontów szafek może w ogóle zabraknąć - zamiast nich pojawia się luźno powiewająca firanka, zasłonka. Szafek drewnianych może również nie być, w tym przypadku możemy wymurować ścianki na wysokości tradycyjnych mebli, z podziałami przypominającymi wnętrze szafki i obłożyć je płytkami.

W takiej kuchni dobrze prezentuje się zlew ceramiczny, duży, z wysokim frontem, osadzony na szafce.

Centrum kuchni wiejskiej stanowi piec (lub element przypominający, np. zabudowa nowoczesnej kuchni płytami, itd.) i dekoracyjny okap, na półce którego będą stały przyprawy, ozdoby, suszące się zioła. W kuchni rustykalnej pojawia się również dużo elementów ceramicznych, drewnianych, glinianych takich jak ozdobne talerze, półmiski, łyżki i inne przyrządy do gotowania. Uroku i charakteru dodadzą takiej kuchni z pewnością zawekowane słoiki z konfiturami, wiszące garnki i rondle, czosnek i inne przyprawy, stojące na wierzchu wazony, pojemniki.

W kuchni powinien również pojawić się stół, oczywiście drewniany z krzesłami. Na stole ładnie będą prezentować się naczynia gliniane, ażurowe, wiklinowe koszyki, itd.

UWAGA!

Ze względu na sporą ilość elementów we wnętrzu, kuchnia w stylu wiejskim powinna mieć dużo przestrzeni.

Styl wiejski niesie ze sobą pojawienie się regałów, kredensów, komód, witryn z widoczną zastawą stołową. Ciekawym elementem dekoracyjnym są również drewniane belki na suficie, listwy na ścianach lub malowane wzory.

Oświetlenie kuchni powinno być ciepłe (bardziej żółte niż białe).

Kuchnia rustykalna uwielbia naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, czy wiklina.
Dlatego też, dobrze będzie wyglądała na podłodze stara, skrzypiąca podłoga. Innym pomysłem na wykończenie podłogi są płytki, raczej niewielkich rozmiarów (20x20, 30x30, 40x40), układane w karo.

Co Was przekonuje do stylu rustykalnego? Co w nim lubicie najbardziej?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

Polecamy