Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Wnętrza    
ocena

Łazienkę na poddaszu jest dość trudno urządzić – ze względu na liczne skosy pomieszczenie potrzebuje sporej przestrzeni. Z drugiej strony to dobrze, bo dzięki dużej przestrzeni możemy stworzyć ładny salon kąpielowy albo małe spa.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

photoxpress.com

Poddasze użytkowe zaczyna się mniej więcej od wysokości 1,40m – odległość od skosu do podłogi. Granicę tej wysokości możemy dla wygody obudować ścianą gk lub zostawić takie ostre kąty, choć należy pamiętać o tym, że sprzątanie takich zakamarków do najmilszych rzeczy należeć nie będzie. 

Najważniejszym punktem podczas projektowania łazienki jest rozmieszczenie funkcji i sprawdzenie wysokości nad nimi. Najbliżej skosu możemy umieścić wannę. Siedzimy w niej nisko, więc potrzebne miejsce nad głową to ok. 120cm. Jednak bardziej problematyczne może być wychodzenie z niej – możemy uderzyć się w głowę. Aby tego uniknąć, zapewnijmy odpowiednią wysokość nad krawędzią wanny – ok. 150-160cm.

Jeśli jednak mamy wystarczająca ilość przestrzeni w naszym małym spa, możemy wannę przesunąć na środek  - będzie główną atrakcją pomieszczenia. Możemy wówczas wybrać wannę wolnostojącą, z hydromasażem  lub do obudowy. Istnieją również piękne wanny z rynną przelewową  (system przelewania się wody – woda swobodnie może wypływać poza krawędź wanny). Obudowa wokół takiej wanny to niewielki podest, pod nim znajduje się cała aparatura, na zewnątrz zaś podest jest pięknie wykończony zabezpieczonym drewnem. Może to być również rynna wypełniona małymi kamieniami. Wanna wygląda oszałamiająco.

łazienka na oddaszu urządzaniemorguefile.com

W swoim asortymencie takie wanny posiada m.in. firma Duravit (Starck X). Kolejnym elementem do zaplanowania jest umywalka. Aby móc wygodnie korzystać z umywalki i lustra powinniśmy umieścić je na wysokości min. 1,90m. Najlepiej oczywiście jeśli tych centymetrów będzie jak najwięcej, stojąc przy umywalce nie będziemy mieli wtedy uczucia jakby sufit spadał nam na głowę. By uniknąć wnętrza klaustrofobicznego, wybierając rozmiar lustra nad umywalkę, powinniśmy pamiętać, aby kończyło się ono min. 30cm nad głową. Jeśli użyjemy dużego lustra (na całą ścianę), bez podziałów, optycznie  powiększy nam ono pomieszczenie. Uroku i światła doda łazience  także okno połaciowe.

Miskę ustępową, pisuar (dość niespotykany w prywatnych mieszkaniach), pralkę i inne sprzęty, przy których musimy stać, pochylać się  i prostować powinniśmy umieszczać na wysokości pod skosem min. 1,90m.

Najdalej od skosu powinniśmy umieścić kabinę prysznicową. Należy wybrać miejsce, w którym jest jak najwyżej ze względu na to, że podczas mycia nie tylko stoimy, ale również podnosimy ręce do góry. Poza tym woda również musi mieć miejsce i przestrzeń by móc swobodnie odparować.

W jakim stylu chcecie zaaranżować łazienkę? Podzielcie się swoimi pomysłami na aranżację.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy